4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI


 

Değerli Üyelerimiz,

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta.

UCLG Kültür Zirvesi’nin üç toplantısı 2015’den günümüze, sırasıyla Bilbao Şehri (Bask bölgesi, İspanya, 18-20 Mart 2015), Özel Jeju Özerk Bölgesi (Jeju-do, Kore Cumhuriyeti, 10-13 Mayıs 2017) ve Buenos Aires Özerk Şehri’nin (Arjantin, 3-5 Nisan 2019) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu zirveler ‘sürdürülebilir şehirlerde kültür’ konusuna dair faydalı bir kılavuz olan “Kültür 21: Eylemler” dökümanının önem ve alakası üzerinde dururken aynı zamanda Uluslararası “UCLG – Mexico City – Culture 21” Ödülleri ile Pilot ve Öncü Şehirler programlarından iyi uygulama örneklerini vitrine çıkardı. Ayrıca Kültür Komitesi’nin yıllar boyunca kurduğu ortaklıklardan bazıları zirvede takdim edildi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH) uygulanma sürecinin dayandığı, 2030 BM Gündemi ve Yeni Şehir Gündemi ile kültür konusu arasında bağlantı kuruldu.

İlk üç UCLG Kültür Zirvesi’nin başarısının ardından ve sürdürülebilir şehirler çerçevesinde, kültürün artan önemine istinaden, UCLG Yürütme Kurulu dördüncü UCLG Kültür Zirvesi’ni 2021’de tertip etmeye karar verdi

UCLG Kültür Zirvesi eşsiz bir küresel organizasyon. 21. yüzyılın başından beri tüm kıtalarda gözlemlenen, kültürün yerel kalkınmadaki artan önemine cevap vermekte. Zirve; şehirlerin, yerel yönetimlerin, ulusal hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve uluslararası organizasyonların, kültürün küresel gündemlerdeki mevcut konumunu tartışması için bir buluşma noktası. Zirve katılımcıları, kültür ve sürdürülebilirlik politikalarını ve programlarını başarılı biçimde hayata geçirme noktasında oldukça kararlı.

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolüne dair çok güçlü mesajlar gönderirken aynı zamanda organizasyona ev sahipliği yapan şehir, bölge ve yerel yönetimlere ciddi bir uluslararası görünürlük sağlayacak. Ev sahibi şehir ve UCLG Kültür Komitesi arasındaki müzakerelerle şekillenecek zirve programı; kültürün, sürdürülebilir şehirlerin ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapacak ve dünya çapından şehirlerin deneyim ve yenilikleri paylaşmasına önayak olacak.

Sonuç olarak, sizi 2021’in ilk aylarında gerçekleştirilmesi planlanan “UCLG Kültür Zirvesi”ne ev sahipliği için adaylık başvurusu yapmaya davet etmekten memnuniyet duyuyoruz (Kesin tarihler, UCLG Dünya Sekretaryası ve ev sahibi şehir tarafından, UCLG Dünya Kongresiyle eş güdümü sağlamak amacıyla kararlaştırılacaktır.)

UCLG yerel yönetim üyeleri (şehirler/bölgeler/yerel yönetimler) 15 Ekim 2019’a kadar UCLG Dünya Sekretaryasına yazarak başvurabilir:

UCLGExBu@uclg.org, bir kopyası bu adrese: coordination@agenda21culture.net

Adaylar aşağıdaki linkte belirtilen görev tanımlarını açıkça kabul etmelidir.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olması durumunda UCLG Dünya Sekretaryası ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

UCLG Dünya Sekretaryası

İlgili dökümana ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayın:

http://www.agenda21culture.net/sites/default/files/uclg_culture_summit_2021_-_terms_of_reference_3_-_eng.pdf

Comments are disabled