4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG)’nin en önemli uluslararası etkinliklerinden olan Kültür Zirvesi’nin dördüncüsü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 9 Eylül 2021 tarihinde hibrit olarak başladı. Dünyanın farklı noktalarından kültür alanında yerel yönetim temsilcilerinin katılım sağladığı zirve, ilk olarak “Yerel Yönetimler ve Kültürel Miras” başlıklı oturum ile başladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreter Mehmet Duman’ın başkanlığında ilerleyen oturumda, Uluslararası ICOMOS Başkan Yardımcısı Zeynep Gül Ünal açılış konuşmacısı; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kazan Belediye Başkan Yardımcısı Evgeniya Lodvigova, Osh Belediye Başkan Yardımcısı Zhasur Azimov, Intach’dan Navin Piplani, Malmö Kültür Daire Başkanlığı’ndan  Rena Baledi, Terassa la Seu d’Ègara Dünya Kültür Mirası Adaylığı Direktörü Carles Sanchez ve CO18 – Kültür Objektif 18 Direktörü Marc Villarubias konuşmacı olarak yer aldı.

Oturumun açılışında konuşan Genel Sekreter Duman, kültürel miras yönetiminin çok düzeyli olmasını vurgularken; yerel, ulusal ve uluslararası otoriteler arasında tam koordinasyonun sağlanması ve yerel yönetimlerin, miras yönetiminin tam kalbinde olması gerektiğini ifade etti.

Aynı gün içerisinde gerçekleştirilen birçok etkinliğe ek olarak, “UCLG’nin Bölge Birimleri’nin Kültürel Gücü” adlı oturumu da düzenlendi.   Oturumda, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz oturumun başkanlığını yürütürken; UCLG Afrika Kültür, Göç, Barış ve Güvenlik Birimi Direktörü Mustapha Moufid, UCLG Avrasya Genel Sekreteri Rassikh Sagitov, Volgograd Komitesi Kültür Başkanı Dmitry Polyanin, Kültürel Kalkınma Ağı Direktörü John Smithies ve Jeju Özerk İli Küresel Genç Yaratıcılar Misafirlik Programı Genel Direktörü Eunhae Jung konuşmacı olarak yer aldı.

“Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporlarında Kültürün Yeri” çalıştayında, Amman Büyükşehir Belediyesi’nden Samira Dhayat, Amman’ın VLR hazırlıklarına ve kültürün rapordaki rolüne değindi.

4. UCLG Kültür Zirvesi’nin açılışı, UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’in oturum başkanlığında gerçekleşti.

UCLG’nin en önemli uluslararası organizasyonlarında biri olan 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin açılışı, Genel Sekreter Emilia Saiz’in oturum başkanlığında gerçekleştirildi.

Oturumda ilk olarak, 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin ev sahipliğini üstlenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer söz aldı. Soyer, konuşmasında “Kültürün geçmişle ve değişimle uyumu teşvik ettiğini ve bu buluşmanın, İzmir’den tüm dünyaya bir kere daha kültür tohumlarını serpeceğini” vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Akabinde, UCLG Dünya Teşkilatı’nı temsilen söz alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay ise konuşmasında, “Sorunların üstesinden gelebilmek için ortak çalışma, düşünme, iyi tecrübelerin paylaşımı gibi faaliyetleri artırmalı, kültürü şehirler ve insanlarımız arasında daha da geliştirmeliyiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmasında, “kültürün birleştirici ve iyileştirici gücüne dikkati çekerken, yerel demokrasinin geliştirilmesinde, ekonomik kalkınmada kültürün önemini fark ederek gelecek vizyonumuzu bu potansiyel üzerine kurmak durumundayız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “kültür çapraz ve kesişen bir meseledir ve bu nedenle kalkınmanın tüm boyutlarını etkilemektedir. Kültürün sürdürülebilir kalkınmadaki rolüne dikkat ederek sonuçlarının yanı sıra, süreçlere de gereken önemi göstermek gerekir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, açılış oturumunda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da yer aldı.

Açılış oturumunun ardından gerçekleştirilen Yaratıcı Ekonomi’deki Kültürel Çeşitlilik paneline Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık katıldı. Işık, paneldeki konuşmasında, kültürel ekonomilerin sürdürülebilirliğinde yerel yönetimlerin rolünün tartışılamaz derecede öncelikli olduğunu vurguladı.

UCLG-MEWA’nın Kültür alanındaki yayınlarının da lansmanının yapılacağı MEWA Bölgesi’nin ev sahipliğindeki Kültür Zirvesi, panel ve etkinliklerle devam etti.

4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2. GÜNÜ

“Kültür: Geleceğimizi Kurarken” ana teması ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde başlayan 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin ikinci günü, panel ve etkinliklerle devam etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce’nin oturum başkanlığını yürüttüğü Kültürel Diplomasi: Uluslararası Kültürel İşbirliğinde Kentlerin ve Yerel Yönetimlerin Rolü Paneli’ne, Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) Genel Sekreteri Goshtasb Mozaffari katıldı.

Mozaffari, konuşmasında “Kültür, okyanustaki bir buzdağı gibidir; görünen ve görünmeyen kısımları vardır. Bizler somut kültürü görüyoruz; ancak kültür bundan fazlasıdır. Bu amaçla, kültürel diplomasi de şehirleri birbirine bağlar ve onlara değer katar.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Konusunda Yerel Eylemlerin Teşvik Edilmesi başlıklı ikinci oturumunda ise Beit Jala Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Eş Başkanı Nicola Khamis yer aldı.

Khamis, konuşmasında; “Kültürel, sosyal ve politik alanlarda kadınları güçlendirmek için tüm stratejilerimizin kullanılmasını sağlamalıyız. Gelenekler, kadınların güçlendirilmesinde engel olmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra gerçekleşen Kültür ve Sürdürülebilir Turizm başlıklı panelde konuşan Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü,  “Kültürün; sevgi, hoşgörü ve barışın çatısı olduğunu vurgularken, kültürde sürdürülebilir olmak ve turizm ile ilinti kurmak çok önemlidir.” dedi.

Kültür Zirvesi kapsamında, UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi, Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlanacak olan Kültürel Miras Sözlüğü’nün lansmanını gerçekleştirdi.

2 gün süren ve dünyanın birçok noktasından farklı kültürel yaklaşımların bir araya geldiği 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin kapanış oturumunda ise UCLG-MEWA adına konuşan UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie, “Covid-19 kriziyle birlikte, kültürün önemi arttı; toplulukların özgünlükleri yeniden ortaya çıktı ve tüm zorluklara rağmen kendi kökleriyle tekrar bağ kurma fırsatını yakaladılar.” değerlendirmesinde bulundu.

4. UCLG Kültür Zirvesi’nin ardından “Kültür İnsanlığın Geleceğini Kuruyor” başlıklı İzmir Deklarasyonu yayımlandı.

Deklarasyona buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled