5. UCLG KONGRESİ: DÜNYA YEREL VE BÖLGESEL LİDERLER ZİRVESİ


Kolombiya’nın başkenti olan Bogotá, 12-15 Ekim 2016 tarihleri arasında UCLG Dünya Teşkilatı’nın 5. Kongresi ve Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. 2016 Dünya Kongresi, UCLG tarihinde ilk kez, bir Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma Konferansı yani Habitat III Konferansı ile peşpeşe gerçekleştirilecektir. Habitat III Konferansı, Bogota’da yapılacak zirveden birkaç gün sonra, 17-20 Ekim tarihleri arasında Quito, Ekvador’da gerçekleştirilecek.

Etkinlik; 3,000’in üzerinde ilçe, şehir, büyükşehir belediyesi, bölge, sivil toplum, iş dünyası ve akademik dünyadan temsilciyi çeşitli konuları görüşmek üzere uluslararası mevkidaşlarıyla bir araya getirecektir.  Ayrıca Zirve, tüm UCLG üyelerinin haklarını kullanabildikleri, küresel gelişim gündemine etki edebildikleri ve UCLG faaliyet planını gelecek üç yıl için yönlendirebildikleri bir fırsat niteliğinde olacak.  

Kamusal tartışma alanı olan Zirve, 3.000’in üzerinde yerel seçilmiş lider ve uzmanın yerel yönetim ve kentsel sürdürülebilirlik alanlarındaki zorlu konuları tartışabilmeleri için hazırlanmış genel oturumlar, politika forumları ve networking aktivitelerinin yanı sıra pek çok farklı etkinlik sunacaktır.

2016 Dünya Zirvesi’nin hedefleri kapsamında, UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş düşüncelerini şöyle ifade etmiştir:

 “Bu zirve, bizlere yerel ve bölgesel yönetimlerin öneri, pratik ve tecrübelerini destekleme ve gerçekleşmelerini sağlama olanağı sunmaktadır.  Habitat III’e giden süreçte, 5. UCLG Dünya Kongresi’nin dünyanın her yerinden gelen yerel ve bölgesel seçilmiş idarecilerin yanı sıra küresel yerel ve bölgesel bir aile oluşturan tüm toplumlardan temsilcilerin bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmaları için öncü bir siyasi kuvvet ve alan olmasını istiyoruz.”

2016 DÜNYA ZİRVESİ SONUÇLARI:

​2016 Dünya Zirvesi, dört temel sonuç ortaya koyacaktır:

  1. 21. Yüzyıl  için Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Küresel Gündemi: 21. Yüzyıl için Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Küresel Gündemi, yerel ve bölgesel yönetimlerin küresel kalkınma gündemlerinin (SKHleri, Habitat III) temel zorluklarına dair vizyonlarını yansıtacak ve mevcut durumda küresel müzakerelerde yer verilmeyen öncelikleri dile getirecektir.

 

  1. Yerel Demokrasi ve Desantralizasyon 4. Küresel Raporu  (GOLD IV): Küresel Gündem, Yerel Demokrasi ve Desantralizasyon 4. Küresel Raporu (GOLD IV) beraberinde oluşturulacaktır. Söz konusu rapor, Küresel Gündem’in önerilerini desteklemek için çeşitli analizlere, yerel yönetim inovasyonu örneklerine ve dünyanın çeşitli yerlerinden örnek olay çalışmalarına yer verecektir.

 

  1. Bogota Belgeleri: Kısa, öz ve siyasi odaklı Bogota Belgeleri, Zirve süresince yerel ve bölgesel yönetimlerin tespit ettikleri başlıca zorlukları ve zirvenin sonuçlarını yansıtacaktır.

 

  1. Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Habitat III’e Kilit Önerileri: Yerel ve Bölgesel Yönetimler İkinci Dünya Asamblesi’nin sonuçlarından yola çıkılarak hazırlanan Kilit Öneriler, seçmenlerin Bogota’dan Quito’da gerçekleşecek Habitat III Konferansı’na kadar geçecek sürede öne sürecekleri kilit önerilerden oluşacaktır.

 

2016 Dünya Zirvesi Programına ulaşmak için tıklayın:
Program 

Kayıt

Comments are disabled