8. TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BULUŞMASI


 

8. Türkiye Kent Konseyleri Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti. Etkinlikte; Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanlığı devir teslim töreni yapılırken aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin Yerelleştirilmesi konusu da ele alındı.

Toplantıya Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Fatma ŞAHİN, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Türkiye’nin birçok yerinden kent konseyi temsilcileri katıldı.

“Gelin Birlikte Yapalım”

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan ŞAHİN, “Yaklaşık 3 yıl önce başkan olarak seçildiğimde her görüşten ve herkesten, ‘dünya görüşü ne olursa olsun bu konuda benim söyleyecek bir sözüm var’ diyen herkesin birarada olduğu bir alanda buluşmak çok önemliydi. Bu şehir için, ülke için, çocuklarımız ve gençler için bir mekanizma kurmak gerekiyordu. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı yerine ‘gelin birlikte yapalım’ anlayışını oluşturmamız gerekiyordu. Bu doğrultuda bir kent konseyi oluşturmak ve güçlerimizi birleştirmek istedik. Bu açıdan bu birliği çok önemli buluyorum. Bugüne kadar emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Fatma ŞAHİN’den sonra söz alan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise merkezi yönetimin Gaziantep’teki temsilcisi olarak, Kent Konseyi’nin kentin tüm sorunları ile ilgilendiğini ve burada bulunan temsilcilerin ortak hareket ettiğini vurguladı.

“Kaldığımız Yerden Devam”

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konuşmasında kent konseylerinin Türkiye’de yerel yönetişimin önemli bir parçası olduğunu belirterek, , “Tek bir kişinin bile geride kalmamasını öngören Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin yerelleştirilmesi çalışmasında, merkezi hükümetin ilgili mercileri, yerel yönetimler, yerel yönetişim ağları olarak Kent Konseyleri ile mesaimizin kaldığı yerden devamı konusundaki kararlılığımızı ve gönüllüğümüzü ifade etmek isteriz” dedi. 

Mehmet Duman’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan ise kent konseylerinin öneminin altını çizerek, kent konseylerinde toplumun her kesiminden insanın olması gerektiğinin çoğulculuk anlamında önemine dikkat çekti.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Yeni Dönem Başkanı Necati BİNİCİ

Etkinlik açılış konuşmalarının ardından devir teslim töreni ile devam etti. Devir teslim töreninde Türkiye Kent Konseyleri Birliği 7. Dönem Başkanlığı’nı yapan ve aynı zamanda Çanakkale Kent Konseyi Başkanı olan Gülay Sarışen başkanlığı Gaziantep Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Necati BİNİCİ’ye devretti.

UCLG-MEWA ve Kent Konseyleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni Tartıştı

Devir teslim töreni sonrasında Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi Hasan Soygüzel’in moderatörlüğünde gerçekleşen  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin Kurumsal Tanıtımları oturumunda UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin öneminden bahsederek, hedeflerin  yerelleştirilmesi için neler yapılacağı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci oturumu olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesinde   Kent Konseylerinin ve Yerel Yönetimlerin Rolü’nde ise UCLG-MEWA Proje Sorumluları Melis Şahin, Rüya Kebapçıoğlu  ve E.Gökçe Yanık hedeflerin göstergelerini anlattı. Daha sonraki süreçte ise kent konseylerinin göstergeler ışığında neler yapabilecekleri konusunu tartıştıkları atölye çalışmaları ile program son buldu.

Comments are disabled