AB-UCLG: KALKINMA İÇİN STRATEJİK BİR ORTAKLIK


28 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu ile UCLG arasında, kalkınma işbirliği üzerine ilk ortaklık anlaşmasını imzalandı. Bu politik anlaşmayı imzalayan yerel ve bölgesel yönetimlerin ağı, demokrasi ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve küresel yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele etmek adına ortak değerlere ve hedeflere dayalı eylemler gerçekleştirme sözü verdi.

Bu yeni ortaklık yerel ve bölgesel yönetimlerin kalkınma politikalarına katılımları adına önemli bir adım oldu. Anlaşma, politikaların tanımında, küresel sorunlara yönelmeye katkı sağlamada ve de yerel seviyede ortak küresel gündemlerin uygulanmasında belediyelerin, şehirlerin ve bölgelerin karar verici merciiler olarak rollerini tanıdı.

Stratejik anlaşma, Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma’dan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Neven Mimica ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın ve anlaşmaya taraf olan diğer teşkilatların politik temsilcilerinin huzurunda imzalandı. Bu temsilciler arasında, Paris Belediye Başkanı ve Fransız Belediye Başkanları Uluslararası Birliği BaşkanıAnne Hidalgo, Strovolos Belediye Başkanı ve Milletler Topluluğu Yerel Yönetim Forumu Kurul ÜyesiLazaros Saviddes, Dakar Belediye Başkanı ve UCLG-Afrika Başkanı Khalifa Sall, ve PLATFORMA’yı temsilen Almere Belediye başkanı ve CEMR Başkanı Annemarie Jorritsma yer almaktadır. Anlaşmanın imzalanmasını takiben gerçekleştirilen basın toplantısında, her iki kurum da küresel ağı güçlendirme ve ortaklık vesilesiyle sürdürülebilirliğine katkıda bulunma sözleri verdiler.

Comments are disabled