Act*Human İnsanİ Gelİşme Zİrvesİ


İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) tarafından düzenlenen Act*Human İnsani Gelişme Zirvesi 25 Ocak 2017 tarihinde İstanbul Swissotel’de gerçekleşti. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın da katıldığı zirve kapsamında kamu, özel sektör ve sivil toplumun farklı alanlarından 600’e yakın kişi bir araya geldi.

Türkiye’deki ilçelerin insani gelişmişlik sıralaması

Türkiye’deki ilçelerin insani gelişmişlik düzeyini belirlemek amacıyla İNGEV tarafından gerçekleştirilen İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler (İGE-İ) araştırmasının sonuçları da zirvede katılımcılarla paylaşıldı. Türkiye’deki 30 büyük şehrin il sınırı içerisinde yer alan en yüksek nüfuslu 150 ilçeyi kapsayan araştırma ilçeleri yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıklarına ait 50 göstergenin ölçümlenmesi sonucu elde edilen bir endeks puanına göre sıralandı.

Araştırma sonucunda 150 ilçe arasından 18’inin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip olduğu saptandı, belirlenen ilçeler şöyleydi: Çankaya, Kadıköy, Beşiktaş, Muratpaşa, Odunpazarı, Nilüfer, Yenimahalle, İzmit, Beyoğlu, Bakırköy, Şişli, Tepebaşı, Keçiören, Fatih, Ataşehir, Osmangazi, Üsküdar ve Konyaaltı. Söz konusu ilçelerin idaresini temsilen ilçe belediye başkan veya başkan yardımcıları zirve kapsamında düzenlenen bir ödül töreniyle onurlandırıldılar.

UCLG-MEWA olarak ödüle layık görülen tüm belediyeleri kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Comments are disabled