AKDENİZ KOMİTESİ AKDENİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ADAPTASYON ÖDÜLLERİ


Fransız Çevre ve Enerji Yönetimi Ajansı (ADEME) ve ortakları olan Enerji Koruma için Ulusal Ajansların Akdeniz Birliği (MEDENER), Akdeniz Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Akdeniz Komisyonu, Plan Bleu ve iklim değişimi uzman grubu MedECC, Akdeniz bölgesindeki iklim değişikliğine adaptasyon için somut ve aydınlatıcı çözümler geliştirmek üzere bir yarışma başlattı.

“Akdeniz İklim Değişikliği Adaptasyon Ödülleri”nin ilki, MEDENER’in 25 Mayıs 2016’da Cezayir’deki 4. Akdeniz Bölgesinde Enerji Geçişi Konferansı’nda düzenlenmiştir.

Kimler Başvurabilir?

25 Mayıs-16 Eylül 2016 tarihleri arası başvuruya açık olan bu yarışma, yerel ve bölgesel yönetimler, kamu idareleri, üniversiteler ve Akdeniz biyoiklimsel bölgedeki iklim değişikliği adaptasyonuyla ilgili faaliyetler ve projeler uygulayan yerel kamu aktörlerine bağlı sivil toplum kuruluşlarını hedef almaktadır.

Hangi tip adaptasyon faaliyetleri uygundur?

Sunulan projeler aşağıdaki konulardan birine uygun olmalıdır:

  • Kentsel kalkınma, altyapılar ve binalar
  • Ekosistem ve doğal kaynaklar
  • Kavram metotları ve kamu politikalarının uygulanması

Değerlendirme için temel kriter, faaliyetin uygunluğu ve örnek niteliği, uygulanması için kullanılan yolların verimliliği, Akdeniz ölçeğinde yeniden üretilebilirliği ve faaliyetin bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik ve çevresel sorunlarıyla sürdürülebilirliği olacaktır.

Ödülün Getirileri Nelerdir?

  • Marakeş’te gerçekleştirilecek olan COP 22 sırasında ödül törenine katılım
  • Faaliyetin uluslararası düzeyde desteklenmesi ( basın bildirimi, özel yayın vb.)
  • Uluslararası iki konferansa davet

Son Başvuru Tarihi: 16 Eylül 2016

Akdeniz Komisyonu,  Akdeniz bölgesindeki yerel ve bölgesel yönetimlerin dinamizmini göstermek adına bu yarışmaya katılımınızı desteklemektedir.

Saygılarımızla,

UCLG Akdeniz Komitesi adına
UCLG Dünya Sekreteryası

 

Belgelere erişmek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız:

Comments are disabled