ALİM IŞIK: KÜTAHYA İÇİLEBİLİR JEOTERMAL KAYNAKLARA SAHİP TEK DÜNYA ŞEHRİ


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 10 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisinde, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ı konuk etti.

Konuşmasına, Kütahya Belediyesi’nin virüsle mücadele sürecinde gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek başlayan Işık, Türkiye’nin pandemi sürecini en az hasarla atlatmış olduğunu, Kütahya’nın bölge illeri arasında bu süreci en az vaka ve vefat sayısı ile kapattığını ifade etti. Başkan Işık ayrıca, yeni normale geçiş sürecinde, Kütahya’daki vatandaşların resmi makamların aldığı tedbirlerle uyumlu bir şekilde hayatlarına devam ettiğinin altını çizdi.

Söyleşinin bir diğer gündem maddesi de Kütahya Belediyesi’nin UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına girmesi oldu. 31 Ekim 2017 tarihinde zanaat ve halk sanatları alanında Kütahya Belediyesi’nin bu ağa dahil olduğunu ifade eden Başkan Işık, Kütahya’nın bu anlamda Türkiye’deki tek, dünyada da 13 şehirden biri olduğunun altını çizdi. Bu ağa girmelerini sağlayan en önemli zenginliklerinin başta çini sanatı olmak üzere, gümüş ve oya işlemeciliği gibi el sanatlarının olduğunu belirten Işık ayrıca bu alanlarda çalışmaların sürdürülebilir olması adına belediyede UNESCO Birimi ve AB Projeleri Takip ve Hazırlama birimleri kurduklarını da sözlerine ekledi.

Darülkurra’nın dünyaya tanıtımı açısından bu söyleşinin önemli olduğunun altını çizen ve teşekkür eden Başkan Işık, yaklaşık altı ülkede Darülkurra benzeri yapıların olduğunu ama bu yapılar içerisinde ayakta kalabilmiş tek eserin Kütahya’da olduğunu belirtti. “2020 yılının sonuna doğru restorasyon çalışmalarını tamamlayıp hizmete açmayı planlamaktayız.” dedi.

Başkan Işık son olarak Kütahya’daki jeotermal kaynaklar ve turizm potansiyeline değinerek: “Dünyada jeotermal kaynağa sahip birçok şehir var ama Kütahya’nın bunlardan önemli bir farkı var. Kütahya, özellikle içilebilir nitelikte jeotermal kaynaklara sahip olan tek dünya şehri. Birçok şehirde var ancak sıcaklığı nedeniyle fazla içilemiyor ama Kütahya vücut ısısına yakın jeotermal kaynağın daha fazla olduğu tek dünya şehri.” dedi.

Başkan Işık, konuşmasında son olarak UCLG-MEWA ile yakın iş birliklerine devam edeceklerini ve bir toplantıya da ev sahipliği yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

Comments are disabled