ARACI ŞEHİRLER KÜTAHYA’DA ELE ALINDI

2018 yılında ilki Fas’ın Şafşavan şehrinde  gerçekleştirilen UCLG Aracı Şehirler Dünya Forumu’nun ikincisi, “Dirençli Bir Gelecek İçin Yaşama Sistemleri” temasıyla, Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde 5-8 Ekim 2021 tarihlerinde hibrit olarak gerçekleştirildi.

Daha dirençli, sürdürülebilir ve kapsayıcı kentlerin oluşturulmasına aracı kentler bağlamında odaklanan Forum, birinci gününde “İklim Günü” alt teması ile MEWA Bölgesi’nden Rafah Belediye Başkanı Ahmad Al Soofi’nin ve Güzelyurt Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi Eş Başkanı Mahmut Özçınar’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Başkan Özçınar; konuşmasında, güçlü yerel yönetim ağının kentlerde oluşturulması, çevre bilincinin doğru boyutlarda ele alınıp iklim değişikliğinden oluşacak sorunlardan daha çok etkilenilmemesi için gerekli olduğuna değindi.

Sultanahmet’te bulunan UCLG-MEWA Genel Sekreterlik binasından çevrim içi olarak  “İklim Adaleti için Harekete Geçmek: Aracı Şehirlerin Dirençliliğe Doğru Yarış (R2R) ve Sıfıra Doğru Yarışa (R2Z) Katılımını Sağlamak” oturumuna katılan Al Soofi, konuşmasında Rafah’ta yaşanan insani kriz ile birlikte iklim krizinin de etkilerini aktardı.

“Eşit Bölgeler için Aracı Şehirler” ve “Su Adaleti için Aracı Şehirler: Bölgesel Dinamikten Küresel Dinamiğe” oturumlarıyla devam eden forumun ikinci gününde, BM Türkiye Temsilciliği İş Birlikleri ve Kalkınma Finansmanı Yöneticisi Bülent Açıkgöz moderatörlüğündeki Su Adaleti için Aracı Şehirler: Bölgesel Dinamikten Küresel Dinamiğe MEWA Özel Oturumu, Genel Sekreter Mehmet Duman’ın açılış konuşmasıyla başladı. Duman, konuşmasında “Suyun tehlikede olduğu bir ortamda değil kalkınmadan, hayatın devamlılığından dahi bahsedemeyiz; su yönetimi SKA’lar için hayati önem taşımaktadır” dedi.

Forumun üçüncü günü, Aracı Şehirler gündeminin öncülüğünü yapan Kütahya kentinin tanıtıcı gezisi ile devam etti. Gün içerisinde, UCLG-MEWA heyeti, Kütahya Valisi Ali Çelik’i, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ı ve UNESCO Yaşayan İnsan Hazine Ödüllü çini sanatçısı Mehmet Gürsoy ile İsmail Yiğit’i ziyaret etti.

Etkinliğin son günü olan dördüncü günü ise üst düzey diyalog “Kütahya’dan Dünyaya: Önemseyen Ekonomiler için Aracı Şehirler” ve “Dönüşümün İnsani Boyutu için Aracı Şehirler” oturumlarıyla tamamlandı. UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, yaptığı açılış konuşmasında aracı şehirlere ve Kütahya’nın önemine değindi.

Kütahya Decleration – UCLG World Forum of Intermediary Cities 2021

Comments are disabled