AVRASYA YEREL YÖNETİMLER KONGRESİ KAZAN’DA GERÇEKLEŞTİ


Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman katılımlarıyla 31 Temmuz Cuma günü Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da gerçekleşti.
“Küresel Kalkınma için Yerel Kararlar: Avrasya Entegrasyonuna Doğru” konulu kongreye UCLG-MEWA bölgesinden; Ankara Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Safranbolu Belediyesi’nden gelen heyetler de katılım gösterdi.
Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin’in açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede, açılış oturumunda konuşma yapan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnikhanov, yerel yönetimlerin Avrasya entegrasyon sürecindeki önemlerine değindi. Tataristan Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının ardından UCLG Avrasya ve Asya-Pasifik Bölge Teşkilatları arasında İşbirliği Anlaşması imzalandı. UCLG Asya-Pasifik Bölge Teşkilatı Genel Sekreteri Bernadia Irawati, anlaşmanın diğer bölge teşkilatlarına örnek olması gerektiğini ve kendilerinin de diğer bölge teşkilatlarıyla anlaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Kongrenin “Avrasya Entegrasyonunda Mevcut Durum ve Beklentiler” konulu genel oturumunda konuşma yapan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, yerel yönetimlerin küresel karar alma mekanizmalarına dâhil olmaları için teşvik edilmeleri gerektiğine değindi. Duman, Avrasya bölgesindeki etnik ve dini unsurlar arasındaki işbirliğinin artması adına projeler üretilmesi gerektiğine de değindi. Genel Sekreter konuşmasında ayrıca bölgesel entegrasyon kavramının vücut bulmasının Avrasya bölgesinin potansiyelini kullanmasında çok önemli olduğunu belirtti. UCLG-MEWA ile UCLG Avrasya arasındaki dostane ilişkilere de vurgu yapan Mehmet Duman, UCLG Avrasya’yı çalışmalarında desteklediklerinin altını çizdi. Kongre’de söz alan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise, UCLG Avrasya ve Kazan şehriyle kurdukları işbirliklerinden bahsetti. UCLG Avrasya Genel Kurulu’yla devam eden Kongre’de Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin bir kez daha UCLG Avrasya Bölge Teşkilatı Başkanlığı’na seçilirken bir sonraki genel kurul toplantısının da 2016 yılında UCLG Kongresi ile birlikte Bogota’da yapılmasına karar verildi. Genel Kurul Toplantısını takiben Volga Bölgesi Şehirleri Birliği Genel Toplantısı da yapıldı. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Kazan Belediye Başkanı ve UCLG Avrasya Başkanı Ilsur Metshin’e plaket takdim ederek, UCLG-MEWA ile UCLG Avrasya arasındaki işbirliğinin devam etmesi dileklerini iletti.
30 Temmuz Perşembe günü FINA Dünya Şampiyonluğu Açılış Töreni ile başlayan organizasyonlar 31 Temmuz Cuma günü Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi ile devam etti. 1 Ağustos Cumartesi günü de Tatar ulusal bayramı olan Sabantuy Bayramı açılış töreni ile sona erdi.

 

Comments are disabled