AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI’NIN UCLG-MEWA ZİYARETİ


Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Berger ile beraberindeki heyet, 23 Mart 2019 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti.

Yapılan ziyaret kapsamında heyet ile bir araya gelen UCLG-MEWA Sekretaryası, teşkilat hakkında bilgilendirmelerde bulundu. UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz tarafından yapılan bilgilendirmede UCLG Dünya Teşkilatı ve UCLG-MEWA’nın teşkilat yapısı ve işleyişi hakkında paylaşımlar yapıldı.

UCLG-MEWA’nın tarihçesi, işleyişi, projeleri ve yayınlarından bahseden Genel Koordinatör Korkmaz aynı zamanda, UCLG-MEWA Komiteleri’nin faaliyetleri ve yürütülen projeler hakkında da bilgilendirmede bulundu. Özellikle yerel yönetimlerin topluma en yakın yönetsel birimler olduğu kabulünden yola çıkarak, MEWA Bölgesi’ndeki göç konusu, sosyal uyum ve adaptasyon çalışmaları, iki heyet arasında yapılan görüşmelerin odak noktası oldu. Kurulacak işbirlikleri ile bölgedeki sorunlara yönelik geliştirilebilecek çözüm önerileri de, görüşmenin bir başka gündem maddesiydi.

Bölgedeki sorunlara yönelik çözüm üretme sürecinde özellikle belediyelere önemli görevler düştüğünü belirten Büyükelçi Berger,  bir uluslararası yerel yönetim teşkilatı olarak UCLG-MEWA’nın da çalışmaların koordinasyonunun sağlanması noktasında kilit bir konumda olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda yapılan çalışmaların karşılıklı olarak takip edilmesinin, kurulacak işbirliğini güçlendirici etkisinin olacağını vurgulayan Genel Sekreter Duman, teşkilatın bu yöndeki olumlu eğilimini de Büyükelçi Berger ile paylaştı.

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nin de içinde yer aldığı  Sultanahmet başta olmak üzere, İstanbul’un tarihi ve kültürü hakkında alanında uzman kişiler tarafından Büyükelçi Berger’e yapılan bilgilendirmenin ardından ziyaret sona erdi. 

Comments are disabled