AVRUPA YEŞİL YAPRAK ÖDÜLÜ


2008 yılında başlatılan, Avrupa Yeşil Başkent Ödülü (EGCA) girişiminin başarıyla sonuçlanmasından sonra birçok küçük şehir AB'nin kendi kararlılık ve çabalarını da tanımasını istedi. Buna cevap olarak ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Yeşil Yaprak (EGL) girişimini başlattı. Avrupa Yeşil Yaprak girişimi, nüfusu 50,000 ile 100,000 arasında değişen şehirleri hedef almaktadır ve yeşil büyüme ve yeşil istihdam oluşturma çabaları ile daha çevresel sonuçlar alma taahhüdünü tanımaktadır.

Her yıl Avrupa Komisyonu tarafından verilecek olan "Avrupa Yeşil Yaprak" ödülü; bütün AB üyesi ülkelere, aday ülkelere (Türkiye, Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve İzlanda) ve aynı zamanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'nin başvurusuna açıktır. Sıralanan ülkelerdeki,  sakinleri 50,000 ile 100, 000 arasında değişen,  belirli bir kentsel alanda şehir konseyi ya da demokratik yollarla seçilmiş bir idari yönetim birimi bulunan tüm şehirler bu ödül için uygun aday konumundadır.

31 Mart 2015 tarihinin son başvuru günü olarak belirlendiği bu ödülün getirileri ise; halkının içinde yaşamaktan, çalışmaktan mutlu olduğu AB seviyesinde tanınmış, yeni yatırımcılar için cazibe noktası haline gemli,; Avrupa Yeşil Başkent kazananlarıyla en iyi eşleştirme ve kapasite geliştirme uygulamalarının, deneyimlerinin ve bilgilerinin paylaşıldığı  kapsamlı bir medya yayın alanına sahip bir şehir haline gelmektir.

Kendini yeşil bir şehir olmaya adamış ilgili üyelerimizi bu ödüle aday olmaya çağırıyoruz.

Ayrıntılı bilgi için: http://ec.europa.eu/environment/europeangreenleaf/home_en.htm

Comments are disabled