BASIN DUYURUSU


Demokrasinin Sesine Kulak Ver!

Dünyadaki Tüm Yerel Yönetimleri Türkiye’den Gelen Demokrasi Çağrısına Destek Olmaya Davet Ediyoruz.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) olarak demokratik yerel yönetimlerin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olma doğrultusunda ilerlediğimiz bu yolda antidemokratik uygulamalara ve yönetim biçimlerine her zaman ve her yerde karşı olduğumuzu ifade etmek isteriz.

 

Bu amaçla 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nde, ordunun içerisindeki küçük bir grubun cumhuriyetin temellerini ve kazanımlarını yıkmaya yönelik gerçekleştirdikleri darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Bu tür antidemokratik girişimlerin tarih sayfalarına birer kara leke olarak geçeceğine inanıyoruz.

 

Bu girişim karşısında Türkiye’deki demokrasiyi muhafaza etmek için sokaklara çıkan ve bu uğurda canlarını yitiren Türk halkını gösterdikleri kahramanlık için tebrik ediyor, şehitlere rahmet, ailelerine sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

 

Dünyadaki tüm yerel yönetimleri bu tür antidemokratik girişimlerin karşısında demokrasinin güçlü sesine güç katmaya davet ediyoruz. Barışın hâkim olduğu, huzur dolu şehirlerin oluşmasında demokrasinin birincil unsur olduğunu belirtir, her türlü darbe ve zorbalığın karşısında hep birlikte durarak aydınlık günlere ulaşmayı temenni ederiz.

Basın Duyurusu

 

https://uclg-mewa.org/basinduyurusu/

Comments are disabled