BELEDİYE HİZMETLERİNE ÖZEL SEKTÖR KATILIMI PROGRAMI


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) ve Kibar Holding iş birliğinde çevrimiçi olarak düzenlenen ‘Belediye Hizmetlerine Özel Sektör Katılımı’ başlıklı eğitim 4 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasına; ilki Türkiye’de gerçekleştirilen eğitim programının, ikincisini bölge ülkelerimizden olan Filistin’de gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, iki gün sürecek eğitimde, kentleşme ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları üzerine konuşulacağını belirtti. Amaç 11’in, doğrudan kentlere ve dolayısıyla kent yönetimlerine işaret ettiğini vurgulayan Duman, yerelin, yerelde yürütülen çalışmaların küresel başarıdaki yerini net bir biçimde gösterdiğinin altını çizdi. Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu çalışmalarına da değinen Mehmet Duman, bölgemizden ilk olarak Türkiye’de başlandığını ve gelecekte Filistin başta olmak üzere tüm bölgede yaygınlaştırmayı arzu ettiklerini söyledi.

UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie, gerçekleştirdiği selamlama konuşmasının ardından yerel yönetimlerin ve belediyelerin kentleşme ve yerel ekonomi için önemli olduğunu belirtti. Geçirilen bu zorlu süreçte de planlı kentleşmenin ve sürdürülebilir yerel ekonominin önemine değinen Saadie, belediye işletmelerinin rolünün yerel ekonomileri şekillendirmede temel olduğunu söyledi. Ulusal ve yerel düzeylerde hazırlanan stratejilerin; kırsal, aracı şehirler ve kentleşmiş alanlar arasındaki farklara göre planlanması gerekliliğine dikkat çekti. Bunlara ek olarak, kentleşmenin zorluklarının ülkeden ülkeye ve şehirden şehire farklılık gösterdiğini vurguladı. Eğitim, modül çalışmaları ve sunumlarla devam etti.

Comments are disabled