BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARIM ESASLARI


 

UCLG-MEWA, Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında “Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunu ele aldı. Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Sultanahmet’teki Genel Sekreterlik Binası’nda geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yerel Yönetim Söyleşileri’ne devam eden UCLG-MEWA’nın 8 Mayıs’taki konuğu; Celal Bayar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Danışmanı ve UGATEM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’tı.

“Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları” konusunun ele alındığı söyleşide Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Binaların ısı korumalı yapılması halinde enerji tüketiminin azalacağını ifade etti.

Sunumunda ayrıca bina cephesindeki ideal pencere alanının cephe alanına oranlarından da bahseden Arınç bu oranların enerji verimliliğindeki önemine değindi.

Arınç, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 7.si “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ve 11.si olan “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları“ üzerinden enerji verimli binalar aracılığıyla temiz enerji kaynaklarından faydalanılacağı, açığa çıkan karbon salımlarının düşürüleceği ve buna bağlı olarak da sürdürülebilir şehir alanlarının oluşturulacağının altını çizdi.

Dünyada enerji verimliliği konusuyla ilgili önde gelen örnek ülkelerden bahsederek, Türkiye’nin bu duruma erişmesi için atlatılması gereken süreçlerden bahseden Arınç, enerji verimli binaların oluşturulması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve bu konuda uygun mevzuat ve yaptırım sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini özellikle belirtti.

Söyleşinin sonunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti. Söyleşi programı, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


Söyleşinin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled