"BİZİM DÜNYAMIZ, BİZİM ONURUMUZ, BİZİM GELECEĞİMİZ"


2015 yılı Avrupa Kalkınma Yılı (EYD2015) olarak ilan edilmiştir ve Avrupa Kalkınma Günleri (EDD 2015) 2015 yılının en önemli etkinliği olacaktır.

Her bireyin ve her politikanın daha sürdürülebilir ve barışçıl bir dünya elde etmede oynayacağı bir rolü vardır. 2015 yılında, herkese nereden gelirsek gelelim, ya da nereye gidersek gidelim ilham kaynaklarımızın aynı olduğunu gösteren hikayeler anlatmak istiyoruz. İstikrarlı  ve barışçıl bir dünya, çocuklarımız için eğitim, gençlerimiz için iş fırsatları ve daha çok özen göstermemiz gereken dünya üzerinde makul bir yaşam için çabalıyoruz.

Bu yıl, katılımcılar sürdürülebilir büyüme oluşturmanın koşulları, evrensel ve temel hakların teşvik edilmesi, ya da aktörler arasında işbirliğinin yoksulluğu ve eşitsizliği nasıl azaltabileceği konularına değineceklerdir. Bu açıdan katılımcılar tartışmalara katılmaya, çözümler bulmaya ve en iyi örneklerini paylaşmaya davet edilmektedir.

Her yıl forum 140 ülkeden ve kalkınma işbirliği, insan hakları ve insani yardım alanlarında çalışan 1.200 kuruluştan 5.000’den fazla katılımcıyı bir araya getirmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin dünya çapında yoksullukla mücadele politikalarını şekillendiren siyasi liderler, kalkınma uygulayıcıları, özel sektör ve sivil toplum katılımcıları da etkinliğe katılacaktır. Avrupa Kalkınma Günleri yoksulluğun olmadığı, sürdürülebilir ve adil bir dünya hedefimiz adına yeni fikirler oluşturma platformudur.

Avrupa Kalkınma Günleri’nin odağında Avrupa Kalkınma Yılı’nın mottosunu yer almaktadır: ‘’Bizim dünyamız, bizim onurumuz ve bizim geleceğimiz’. Bu yılın programı 4 tema ve 12 başlık altında gerçekleşecektir. Etkinliğin temaları;

·       Bizim Dünyamız – Gezegenimizin sınırları çerçevesinde sürdürülebilir büyüme oluşturma

·       Bizim Onurumuz –  Evrensel ve temel hakların ortak vizyonunu geliştirmek

·       Bizim Geleceğimiz – Her bir politika fark yaratabilir

·       Bizim Geleceğimiz – Kalkınmada hepimiz aktörüz

Avrupa Kalkınma Günleri 3-4 Haziran 2015 tarihleri arasında Brüksel, Belçika’da gerçekleşecektir.

Programın resmi internet sitesine http://eudevdays.eu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için E. Gökçe YANIK ile iletişime geçebilirsiniz: g.yanik@uclg-mewa.org, 0212 511 10 10 (103)

Comments are disabled