BLOOMBERG KÜRESEL BELEDİYE BAŞKANLARI YARIŞMASI’NDA 2021’İN KAZANANLARI BELLİ OLDU


Amman Belediyesi “Amman Dinliyor” projesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise “Askıda Fatura” projesiyle 2021 yılı Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması’nı kazanan 15 belediyeden ikisi oldular. 631 aday arasından finale kalarak 5 aylık bir inceleme sonucunda ödül almaya hak kazanan belediyeler, sağlık, refah, eşitlik, kalkınma gibi alanlardaki projeleriyle kritik sorunlara yaratıcı ve yenilikçi çözümler ürettiler.

Pandemi döneminde Amman’ın belirli bölgelerinde beslenme ve sağlık gibi hizmetlere erişimde sorun yaşanması ile birlikte Amman Belediyesi, gelecekteki krizler için interaktif, katılımcı ve açık bir veri sistemi oluşturdu. Amman Dinliyor uygulaması ile kişiler gördükleri hizmet eksiklerini anında bildiriyor, bu sayede şehirdeki altyapı ve hizmet eksiklerine yönelik anında veya uzun süreli çözümler üretiliyor. Böylece şehrin de olası krizlere daha hazırlık olması sağlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl başlattığı Askıda Fatura uygulamasıyla şehirde dar gelirli ailelerin faturalarının ödenmesine aracılık ediyor. Uygulama, maddi destekte bulunmak isteyen kişilerle maddi yardıma ihtiyaç duyan kimseleri anonim bir şekilde eşleştiriyor ve bir sosyal yardım platformu işlevi görüyor. Uygulama ile sosyal ve ekonomik bir dayanışma ağının yanı sıra şehir yoksulluğunun etkilerinin de temel düzeyde azaltılması planlanıyor.

Comments are disabled