Bogota Kongresi’nden önceki Son UCLGYönetim Kurulu, Kazan’da


UCLG Yönetim Kurulu toplantısı, 25-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Tataristan’ın Başkenti Kazan’da gerçekleşti. Toplantıya dünya genelinde 90 şehir, yerel ve bölgesel yönetimden 200 katılımcı bir araya geldi. Kazan’daki toplantı, UCLG Yönetim Organları’nın 12-15 Ekim’de Bogota’da gerçekleşecek olan UCLG Kongresi’nden önce son kez bir araya gelmelerini sağladı.

Yönetim Kurulu’nun açılış oturumu, Avrupa, Asya, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu’dan birçok şehrin temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi. Kazan Belediye Başkanı, UCLG Avrasya Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Ilsur Metshin; Tararistan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov, Devlet Meclisi Başkanı Farid Mukhametshin, Victoria (Seyşeller) Belediye Başkanı  ve UCLG Eş-Başkanı Jacqueline Moustache-Belle, UCLG Genel Sekreteri Josep Roig’la birlikte yönetim kurulu toplantısının açılışını yaptı.

Açılış konuşmasında Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin, kentsel topluluklarla sürekli diyalogun önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Temel hedefimiz, vatandaşlara saygın yaşam ve çalışma koşulları sunarak, daha iyi bir kentsel çevre oluşturmaktır. Şehirlerin ve bölgelerin liderlerinin deneyimlerini ve bilgilerini diğer mevkidaşlarıyla paylaşmaya gittikçe daha fazla istekli olduklarını görmek beni gururlandırıyor.”  Metshin, daha sonra UCLG’nin ilk başkanı ve Paris Eski Belediye Başkanı Bertrand Delanoë ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve mevcut UCLG Başkanı Kadir Topbaş’a teşkilata yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür etti.

UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, toplantıların 27 Mayıs’taki oturumlarına katılarak, UCLG’nin dünyanın dört bir tarafından katılımcıları bir araya getirmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Kazan Belediye Başkanı ile Kazan Belediyesi çalışanlarına ve Kazan halkına, misafirperverliklerinden ötürü teşekkür etti.

“UCLG uluslararası arenadaki yerini güçlendirirken ve hareketimiz gittikçe daha da güçlenirken, dünyanın her tarafındaki yerel siyasi liderlerin taahhüdü, hizmet ettiğimiz vatandaşların refahına katkıda bulunmamız için daha da önem kazanacaktır.”

Bogota’daki 5. UCLG Kongresi’nde yönetim organları üç yıllık süre için yenilecek: Kazan ve Johannesburg UCLG Başkanlığı’na adaylıklarını açıkladı

UCLG Başkanlığı için adaylığını belirten Johannesburg Belediye Başkanı ve Metropolis Eş-Başkanı Parks Tau, kalkınma gündeminin ve Yeni Kentsel Gündem’in uygulanmasında lider rol üstlenmede teşkilata yardım etme isteklerini Yönetim Kurulu üyeleriyle paylaştı.

Kazan Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Ilsur Metshin de teşkilata bağlılıklarını belirterek Başkanlık için aday olduğunu açıkladı.  Bu anlamda, seçilmesi durumunda en iyi uygulamaların paylaşılması için bir internet portalının oluşturulmasının önceliği olacağını belirtti.

Seçimler 15 Ekim 2016 tarihine Bogota’da toplanacak olan Dünya Konseyi’nde gerçekleşecektir.  UCLG Başkanlığı, Eş-Başkanlıkları ve Saymanlığı için adaylıklar Haziran 2016 sonuna kadar açıklanabilir. 

2017 yılında gerçekleşecek olan 2. UCLG Kültür Zirvesi 

Mart 2015’te Bilbao’da gerçekleşen birinci UCLG Kültür Zirvesi’nin başarısından sonra ve sürdürülebilir şehirler çerçevesinde kültürün öneminin artması ışığında, Yönetim Kurulu, Anatüzük Komitesi tavsiyelerini takip etmeyi ve Jeju’nun 2017 yılındaki 2. UCLG Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmasını kabul etti.

Kültür Ödülü

Mexico City’nin Kültür Sekreteri Eduardo Vázquez, ikinci “UCLG-MEXICO CITY-Kültür 21 Uluslararası Ödülü’nün” kazananlarını açıkladı.  “Şehir, yerel ya da bölgesel yönetim” kategorisi kazananları  Timbuktu ve Vaudreuil-Dorion oldu. Bireysel kategoride ise kazananlar Jon Hawkes ve Silvia Rivera Cusicanqui’dir.

(Jüri kararları hakkında daha fazla bilgiye UCLG internet sitesinden ulaşabilirsiniz:  https://www.uclg.org/en/media/news/communique-winners-international-award-uclg-mexico-city-culture-21-0 )

 

Comments are disabled