UCLG-MEWA BRÜKSEL KENT ZİRVESİ’NE KATILDI


Brüksel Kent Zirvesi, Brüksel Başkent Bölgesi, Eurocities, Metropolis ve OECD Kapsayıcı Büyüme için Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu iş birliğinde, 12-15 Haziran 2023 tarihlerinde organize edildi. Brüksel Kent Zirvesi bünyesinde; UCLG Yönetim Kurulu, 14. Metropolis Dünya Kongresi, Eurocities Yıllık Konferansı ve 6. OECD Kapsayıcı Büyüme için Şampiyon Belediye Başkanları Zirvesi gerçekleşti.

Etkinlik; dünya çapında 300’den fazla şehir ve 1000’den fazla politikacı, uzman ve sivil toplum temsilcisinin iş birliği yapması, fikir alışverişinde bulunması ve gelecekte sürdürülebilir, ekonomik açıdan bütçe dostu ve yaşanabilir şehirler yaratmak için öncelikler belirlemesi adına bir platform işlevi gören bir etkinlik oldu.

UCLG Yönetim Kurulu

UCLG Mali Yönetim Komitesi CEMR’ın Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Akabinde, UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı Brüksel’de gerçekleşti. Toplantıda MEWA Bölgesi’ni Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman temsil etti.

Gerçekleşen Toplantıların faydası; UCLG’nin üyelik ağının İnsanlık için Gelecek Paktı ile daha da güçlenmesini temin etmesi oldu.

“Depremden Sonra: Belediye Başkanlarıyla Konuşma”

UCLG-MEWA, Metropolis ve Eurocities iş birliğinde hazırlanmış olan “Depremden Sonra: Belediye Başkanlarıyla Konuşma” adlı oturumda Türkiye’den Belediye Başkanları katılım gösterdi. Oturumda, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, UCLG Yönetim için Gelecek Paktı Elçisi Yücel Yılmaz; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, UCLG 2023-2024 Dönemi Başkanı Uğur İbrahim Altay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer katılımcılar arasındaydı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay “Deprem Oturumu” ile alakalı konuşma gerçekleştirdi.

“Başından beri küresel belediye hareketimizi aksiyon alması için teşvik ettik”

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman “Biz, UCLG-MEWA olarak, başından beri küresel belediye hareketimizi aksiyon alması için teşvik ettik. Tüm şehir ağına dayanışmaları için teşekkür ederiz.” sözleriyle depremin ardından yardıma koşan küresel dayanışma ağına şükranlarını bildirdi.

Akabinde Uğur İbrahim Altay, “Bu yıkıcı depremden pek çok ders çıkardık ve artık Konya doğal afetlere karşı daha dayanıklı. Şehirlerimizi daha dirençli hale getirmek için dünyadaki tüm belediyelerle birlikte çalışmalıyız.” sözleriyle dayanışmayı vurguladı.

UCLG-MEWA Heyeti’nde UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman’ın yanı sıra UCLG-MEWA Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Osman Çorumlu, Kıdemli Araştırma Sorumlusu Reem Abusamra ve UCLG-MEWA İletişim Birimi’nden Hejer Akgün de Zirveye iştirak etti.

Comments are disabled