UCLG YÖNETİM KURULU VE BRÜKSEL KENT ZİRVESİ 12-15 HAZİRAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR


UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı 15 Haziran’da Brüksel Kent Zirvesi kapsamında düzenlenecek. UCLG-MEWA toplantıda, Türkiye ve Suriye’de yaşanan son deprem hakkında özel bir oturum gerçekleştirecek.

Brüksel Kent Zirvesi; Eurocities, Metropolis ve OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu iş birliğinde hazırlanan Brüksel Başkent Bölgesi girişiminde, 12-15 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecektir. Bugünün ve yarının hatırı sayılır derecede zorlayıcı şartları karşısında kentlere kendilerini yeniden inşa etme şansı tanımak amacıyla düzenlenen Brüksel Kent Zirvesi, üç farklı uluslararası kent kongresinin aynı program altında sunulacağı ilk zirve olacaktır.

Üç gün sürecek olan zirveye, kent uzmanları, şehir liderleri, kent planlamacıları ve daha birçok paydaş katılım sağlayacaktır.

Zirve kapsamında ve 14. Metropolis Kongresi’ne paralel olarak gerçekleştirilecek UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın teması, 15 Haziran Perşembe “Ortak hedeflere ulaşma yolunda etkili faaliyetler yürüten Yerel ve Bölgesel Yönetimler” olarak belirlenmiştir. UCLG Yönetim Kurulu Politika Diyaloğu, resmi açılış sonrasında, Geleceğe Dair Öngörüler formatı altında gerçekleştirilecektir. Bu bölümün odağı, Mayıs ayı içerisinde düzenlenmiş olan dört oturumun yansımaları ve özel davetli kategorisinde katılım gösterecek olan gazeteciler aracılığıyla Agora olacaktır. Program, Başkanlık Divanı üyelerinin önceliklerine ilişkin yaptıkları kısa sunumlara yer verilecek olan Yönetim Kurulu Business Oturumuyla devam edecektir.

UCLG-MEWA, zirve kapsamında, Metropolis ve Eurocities iş birliğinde “Depremden Sonra: Belediye başkanlarıyla Konuşma” adlı bir oturum düzenleyecek. 15 Haziran’da gerçekleşecek olan oturumda, belediye başkanlarının, Türkiye ve Suriye’nin kuzeyini vuran yıkıcı 6 Şubat Depremi sonrasında şehirlerinde yürüttüğü çalışmalara dair tecrübelerine yer verilecek. Afet sonrası kriz yönetimine dair aydınlatıcı bir program olması beklenen oturumda, belediye başkanları, afetzede toplulukların acil ve uzun vadeli ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yerel yönetimlerin karşılaştığı zorluklara değinecekler.

Comments are disabled