CMI: KATI ATIK YÖNETİMİ WEB TABANLI SEMİNERİ


 

Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) tarafından Katı Atık Yönetimi ile ilgili kamu-özel sektör ortaklıkları ve yeni teknolojiler üzerine Ev Sahibi belediyeler için 9 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilmiş olan Web Tabanlı Seminer; Ürdün, Lübnan, Irak, Filistin, Yunanistan, Türkiye, Fransa ve Malta'dan gelen yaklaşık 20 belediye ve hükümet temsilcisinin yanı sıra diğer uluslararası ve ulusal paydaşları bir araya getirdi. Seminerde Katı Atık Yönetimi konusunda en iyi uygulamaların nasıl kullanılacağı ve son teknolojilerin yeni atık yönetimi çözümlerini nasıl şekillendirebileceği üzerinde duruldu.

Katılımcılar arasında UCLG- MEWA’yı temsilen yer alan Fatih Hoşoğlu (İSTAÇ A.Ş./İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ise “Mültecileri Barındıran Şehirlerde Atıklardan Enerji Üretimi” ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Web tabanlı seminere ilişkin özet bilgiye, Güney Batı Şeria Atık Yönetimi Projesi ekiyle beraber bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi ve konuşmacı sunumları için CMI’ın resmi sitesini http://bit.ly/2l3LqHX adresi aracılığıyla ziyaret edebilirsiniz.

Seminer kapsamında sunulan başlıca öneriler şu şekildedir:

  • Entegre atık yönetimi ve kamu-özel sektör ortaklığında pratik çözümler konusunda daha fazla bilgi alışverişi;
  • Kısa ve orta vadeli etkili atık yönetimi çözümleri için ana planlarının oluşturulması.
  • Yenilikçi atık yönetimi çözümleri hakkında daha geniş bir bilgi ve tecrübe paylaşımı için; mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler, çatışma sonrası ülkeler ve kırılganlık konuları üzerinde durulması.
  • Diğer MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ve Avrupa Bölgeleri deneyimleriyle olan paylaşımı sürdürmek;

Kamu-özel sektör ortaklığındaki pratik çözümler ve entegre atık yönetimi konularına dair atılacak gelecek adımı önümüzdeki üç ay içinde düzenlenmesi planlanan ikinci bir Web Tabanlı Seminer Programı’nın yanı sıra ev sahibi belediyelerin ağına ait özel bir Facebook grubunda yayımlanacak güncellemeler ve tartışmalar oluşturacaktır.

Bu Facebook grubu, Akdeniz Mültecileri ve Ev Sahipliği Toplulukları Programı'nın bir parçası olarak Akdeniz Entegrasyonu Merkezi tarafından yönetilmekte olup refugees@cmimarseille.org aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve deneyim paylaşımı için sanal platform ağına katılmak istiyorsanız:

  • Gruba eklenebilmeniz için Facebook hesabında kullanmış olduğunuz e-posta adresinizi gönderiniz.
  • Gruba eklenme işleminiz tamamlandıktan sonra hem bir e-posta ile hem de Facebook bildirimi olarak davetiye alacaksınız. Spam dosyasına da düşebilecek bu davetiye mailini onaylamayı ve Facebook bildirimlerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
  • Her iki durumda da, e-postayı ve / veya bildirimi açmanız ve grubun bir üyesi olmak için "daveti kabul et" seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.

 

 

Comments are disabled