DÜNYA İDARİ KENTLER BİRLİĞİ I. GENEL KURUL TOPLANTISI


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile düzenlenen Dünya İdari Kentler Birliği I. Genel Kurul Toplantısı, farklı ülkelerin başkentlerinden yerel yönetim temsilcilerinin ve uzmanların katılımı ile 4-6 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

2017 yılında Ankara, Sejong (Kore), Putrajaya  (Malezya), İslamabad (Pakistan), Brasilia (Brezilya) ve Pekin’in (Çin) katılımı ile Sejong’da gerçekleştirilen Dünya İdari Başkentler Forumu’nun ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile Forum kalıcı hale getirilerek, Dünya İdari Başkentler Birliği kuruldu. Aynı zamanda UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi’nin Eş Başkanlığı’nı yürüten Ankara Büyükşehir Belediyesi, Birliğin dönem başkanlığına seçildi.

Programın açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Dünya İdari Kentler Birliği’nin, dünya genelindeki idari başkentlerin kalkınması ve refah seviyelerinin artırılması amacıyla bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, idari kentlerin karşı karşıya kaldığı ortak sorunlara çözümler üretildiği ve aralarında yakın ve dinamik bir iletişim ağının kurulduğu uluslararası bir platform oluşturmayı hedeflediğini belirtti. Dönem başkanlığına seçilen Doç.Dr. Tuna aynı zamanda kurulan bu birliğin kültürler arası karşılıklı anlayış, dostluk bağları ve barışın güçlendirilmesi noktasında da önemli bir rol üstleneceğinin altını çizdi. Açılışta katılımcılara hitap eden önemli isimlerden biri de T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum oldu. Bakan Kurum, dünya kentlerinin kentsel dönüşümden göçe, insani yardımdan iklim değişikliğine kadar çok farklı alanda kuracakları iş birliklerinin zorunlu hale geldiğine dikkat çekerek, günümüzde artık ülkelerden ziyade, şehirlerin ekonomik güç olacakları yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu ifade etti.

UCLG-MEWA Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği’nin de başkanı olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başkentleri ülkelerin nabzının attığı yerler olarak tanımladığı açılış konuşmasında, Ankara öncülüğünde kurulan bu birliğin, yapılacak tecrübe paylaşımları doğrultusunda mevcut sorunlara ortak çözümler bulup, şehir yönetimlerini güçlü hale getireceğine olan inancını ifade etti.

Program kapsamında “Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehirler ve İdari Kentler İçin En İyi Uygulamalar” başlığında başkanlar ve konunun uzmanları tarafından değerlendirmelerin yapıldığı iki oturum gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın moderatörlüğünü yürüttüğü “Başkanlar Oturumu”nun ardından düzenlenen “Uzmanlar Oturumu”na ise UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman başkanlık yaptı. Katar, Brezilya, Avustralya, Mozambik ve Güney Kore’den katılan uzmanlar bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzenlenen panelin ardından UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi’nin Eş Başkanlığını yürüten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından, komitenin planlanan faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulunularak, 2018 yılı sonunda gerçekleştirilecek Komite İdari Toplantısı’nın detayları görüşüldü.

 

 

 

 

 

 

Comments are disabled