DÜNYA İKLİM VE BÖLGELER ZİRVESİ BAŞLADI


Fransa’nın Lyon kentinde 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen, Dünya İklim ve Bölgeler Zirvesi , Rhones-Alpes Bölgesi Başkanı Jean-Jack Queyranne , UCLG İklim Sözcüsü Ronan Dantec, ve Kalkınma ve Frankofani Bakanı Annick Girardin’in açılış konuşmalarıyla başladı. İkinci günün sonunda önemli taaahhütlerin ve sonuçların elde edilmesinin umulduğu zirveye dünyanın heryerinden yerel ve bölgelesel networklar katılım sağlıyor.

UCLG ve ICLEI gibi dünyanın en önemli iki yerel ve bölgesel network kuruluşunun öncülük ettiği etkinlik iki gün boyunca öğlene kadar farklı konularda ele alınacak çalıştaylarla ilerleyecek. Öğleden sonra yapılacak olan genel oturumlara da eşlik edecek olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande aynı zamanda gün sonunda kapanış konuşmasını gerçekleştirecek. 

Çalıştayların sonuçlarının ve taahhütlerin açıklanacağı ikinci günün sonunda, COP 21 (21. Taraflar Toplantısı)’e giden yolda önemli bulguların elde edilmesi ve bu bulguların söz edilen konferansta yerel ve bölgesel yönetimlerin lider aktör olmaları yolunda önemli olanaklar sağlaması bekleniyor.

Comments are disabled