DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ: YAPILANMA VE TEMEL TAAHHÜTLER İÇİN TEKLİFLER


Dünya İnsani Zirvesi (DİH) İstanbul’da 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşecektir. Dünya İnsani Zirvesi, yedi oturumdan oluşan Üst Düzey Liderler Yuvarlak Masa Toplantısı ve 15 Özel Oturum ile düzenlenecektir. Yuvarlak masada görüşülecek yedi konu şunlardır:

  1. Çatışmaları önlemek ve sonlandırmak için politik liderlik
  2. İnsanlığı koruyan normları yüceltmek
  3. Arkada kimseyi bırakmamak: zorunlu yer değiştirmeyi ele alma taahhüdü
  4. Kadınlar ve kızlar: cinsiyet eşitliğini sağlamak üzere harekete geçmek
  5. Doğal felaketler ve iklim değişikliği: risk ve krizleri farklı yollarla yönetmek
  6. İnsanların hayatlarını değiştirmek: yardım göndermekten ihtiyaçları sonlandırmaya uzanan yol
  7. Finanse etmek: insanlığa yatırım

Bildiğiniz üzere, UCLG ve Fransa Belediyeler Birliği (CUF) tarafından yürütülen UCLG Yerel Yönetimler Afetlere Müdahale Çalışma Grubu; kentsel yerleşim bölgelerinde insani krizleri önlemek, bu krizlere hazırlık yapmak ve etkili bir şekilde müdahale etmeyi amaç edinen çok disiplinli ve katılımcı uygulama topluluğu olan Kentsel Krizler için Küresel İttifak’ın (GAUC) kurulmasını desteklemektedir.  Bu girişim, Zirve’nin özel oturumu sırasında üst düzey liderlerin katılımı ile başlatılacaktır.

Ayrıca bölgedeki mevcut durumun ışığında, zirvenin ev sahibi olarak UCLG Başkanı Topbaş, göç konusunu görüşmek üzere dünyanın dört bir yanından gelen belediye başkanlarıyla büyük bir toplantı düzenlemeye karar vermiştir. Bu toplantı,UCLG üyeleri için göç meselesinin önemini yansıtmaktadır. (Program ve bilgi notu aşağıdadır.)

Zirve boyunca UCLG, Küresel İttifak (GAUC) ve göç ile ilgili özel oturumlar ile birlikte 1, 3, 5 ve 6 numaralı yuvarlak masa konuları üzerinde odaklanacaktır.

Açıklamaları ve Üst Düzey Liderler Yuvarlak Masa Oturumları hakkındaki temel taahhütleri buradan ve aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Küresel İttifak (GAUC)’ın temel taahhütleri ve eylem planı da ektedir.

Dünya İnsani Zirvesi Sekreteryası, yuvarlak masa oturumları ve özel oturumlara yönelik daha fazla taahhüt toplamak için online bir süreç başlatmaktadır. Yalnızca davetiye alan ve kayıt yaptıran katılımcılar taahhüt sunabilir.

Yeni taahhütler sunmak ya da katılmak isterseniz lütfen 15 Nisan tarihine kadar l.abbad@uclg.org mail adresinden Dünya Sekretaryası ile iletişime geçiniz. Lütfen katılımın yalnızca davetiyelerle yapılabileceğini unutmayınız. UCLG, ilgili UCLG üyelerinin katılımları için gereken çabayı gösterecektir.
Saygılarımızla,

UCLG Dünya Sekretaryası

Belgelere erişmek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız:

Yan etkinlik bilgi notu

Comments are disabled