DÜNYA SAĞLIK HAFTASI VESİLESİ İLE UCLG-MEWA’DAN KIZILAY KAN BAĞIŞI KAMPANYASI


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından Dünya Sağlık Haftası vesilesi ile 5 Nisan 2018 tarihinde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Anayasası’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 7 Nisan, her yıl “Dünya Sağlık Günü” ve izleyen hafta da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede sağlığın insan hayatındaki önemine dair farkındalık oluşturma amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Halihazırda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) yerelleştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden UCLG-MEWA, uluslararası gün ve haftalarda yürüttüğü faaliyetlerle, belirlenen küresel hedeflere hizmet etmekte, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda “Sağlıklı Bireyler” vurgusu yapan SKH 3, sağlıklı yaşamların güvence altına alınması ve her yaşta esenliğin desteklenmesi amacıyla yapılacak küresel ölçekteki tüm çalışmaların açık bir çağrısı niteliğindedir. Bu anlamda 5 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen bu kampanya özellikle Hedef 3’ün uygulanmasında büyük bir öneme sahiptir.

Sultanahmet’teki UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleşen kampanya kapsamında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nde bu konudaki duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlenen söz konusu kampanyanın önemine işaret etti. Kızılay’ın dünyanın her yerinde insanlık için yürüttüğü çalışmaları vurgulayan Genel Sekreter Duman,  kampanya ile ilgili olarak İstanbul’da bulunan tüm belediyelere yazılı çağrı yapılarak, bulundukları ilçedeki en yakın Kızılay Kan Merkezi’ne gitmek suretiyle bu önemli kampanyaya katılmaları çağrısında bulunduklarını belirtti.

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ise kampanyanın İstanbul için stratejik önemde bir yer olan Sultanahmet’te gerçekleşiyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gerek buradaki bağışçılara ulaşmak, gerekse Sultanahmet’i ziyaret eden turistlerin Türkiye’deki bu duyarlılığa şahit olmalarını sağlamak noktasında bu kampanyanın önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Düzenlenen kampanyaya katılarak kan bağışında bulunan kişilere ayrıca günün anısına UCLG-MEWA ve Türk Kızılayı logolu sertifikalar takdim edildi.

Etkinlik görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled