DÜNYA ŞEHİRLER KONGRESİ İSTANBUL’19


Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dünya Şehirler Kongresi İstanbul’19, 13-15 Mart 2019 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 12 ülke ve 120 şehirden, 9 oturum altında 140’tan fazla konuşmacıyı bir araya getiren Kongre; afet, sağlık, güvenlik, tarım ve enerji alanında çok sayıda teknolojik gelişmenin sergilendiği bir platform sundu.

Kongre; ev sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da yer aldığı açılış oturumu ile başladı. İkinci gün UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde “Akıllı Şehirlerde Sürdürülebilirlik” oturumu gerçekleştirildi. Oturumun başlangıcında, kentlerde meydana gelen nüfus artışı ile  birlikte; kaynakların etkin kullanımı, erişilebilir kentsel ulaşımın sağlanması ve atık yönetimi gibi konularda teknoloji temelli çözümlerin üretilmesinin artık zorunlu hale geldiğini vurgulayan Genel Sekreter Duman, kentleri gelecek nesillere en güzel şekilde miras bırakabilmek için UCLG-MEWA olarak çaba gösterdiklerini belirtti. Oturumda Tunus’un ülkeyle aynı adı taşıyan başkenti Tunus’un ilk kadın belediye başkanı olan Souad Abdurrahim, kalkınmada özel sektör alanında program tasarımı, geliştirilmesi ve kaynak mobilizasyonu konularında önemli tecrübeleri bulunan UNDP Küresel Özel Sektör Danışmanı Sabha Sobhani, sağlık ve insani yardım alanında birçok gönüllü çalışmada yer alan  AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve sosyal inovasyon, katılım, yönetişim ve finansman modelleri alanlarında danışmanlık hizmeti sunan Amsterdam Akıllı Şehir Strateji Danışmanı ve Uluslararası Akıllı Şehir Temsilcisi Frans-Anton Vermast sürdürülebilirlik temelinde konuşmalarını gerçekleştirdi. Yapılan konuşmaların ardından soru ve cevaplarla interaktif şekilde devam eden oturuma katılımcıların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Programın üçüncü ve son gününde; Enerji, Veri ve Girişimcilik oturumları gerçekleştirilirken 3. Akıllı Şehir Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni’nin ardından Konferans sona erdi.

Comments are disabled