DR. YOUSSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLDU


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 3 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisi’nde, Amman Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Dr. Youssef Al Shawarbeh’i konuk etti.

Konuşmasına COVID-19 ile mücadele sürecine ve salgının dünyadaki etkisine değinerek başlayan Amman Büyükşehir Belediye Başkanı, bu süreçte dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi Ürdün’de bulunan belediyelerin de bu tür durumlarla başa çıkmada yeterli deneyime sahip olmadığını, salgının herkesi etkilediğini, tüm ülkelerin tek bir düşmana karşı savaştığını belirtti. Salgının, Amman Büyükşehir Belediyesi üzerindeki etkilerinden bahseden Başkan Al Shawarbeh, bu gibi olağanüstü durumlar için belediye acil eylem planlarının tekrardan gözden geçirilmesi ve belediyenin performansının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Vaka sayılarının dünya çapında zirve yaptığı dönemde Ürdün’ün virüsle mücadele sürecindeki performansına dikkat çeken Başkan Al Shawarbeh, salgının başlangıcından itibaren Kral II. Abdullah tarafından alınan güçlü kararlar ve tedbirlerle havaalanları ve sınırların kapatıldığını söyledi. Şehirlerarası seyahatin kısıtlanmasının, okulların ve üniversitelerin kapatılmasının virüsün kontrol altına alınmasında olumlu bir etki yarattığını belirtti. Ayrıca şehirlerde ve kamu kurumlarında yapılan dezenfekte işlemlerinden de bahseden Al Shawarbeh, mağaza ve dükkanlarda alışveriş için sıkı kontroller uygulandığını belirtti. Amman Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan önlemler kapsamında ticaret merkezleri, kamusal alanlar, kalabalık caddeler, Amman’a bağlı bölgeler dezenfekte edilmiş ve şehirdeki atık toplama çalışmaları da artırılmıştır.

Başkan Al Shawarbeh, özellikle bu süreçte vatandaşa en yakın birim olan belediyelerin önemini vurguladı. Salgının Amman Büyükşehir Belediyesi bütçesi üzerinde nasıl bir etki yarattığından da bahseden Başkan Al Shawarbeh, bu ekonomik daralmadan kurtulma planları üzerine çalışıldığını söyledi.

Söyleşinin sonunda Amman halkına mesajlarını ileten Başkan Al Shawarbeh, UCLG ve UCLG-MEWA’da aktif rol almaktan gurur duyduğunu belirtti. Özellikle bu gibi zorlu koşullarda iş birliğinin ve deneyim paylaşımının önemli bir role sahip olduğunu belirten Başkan AlShawarbeh, Deneyim ve beceri alışverişiyle kentlerimize hizmet etmek ve belediyeler arasında iş birliği geliştirmek için çalışan tüm kurum ve kuruluşların önemli rolüne inanıyorum” dedi.

Yayına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled