EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ


UCLG-MEWA, Afganistan’da 21 Haziran’da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

Depremden ciddi şekilde etkilenen binlerce kişiye acil yardım sağlamak için uluslararası eyleme ihtiyaç duyulmaktadır. Afganistan onlarca yıldır savaşın harap ettiği ve insanların açlık ve yoksulluğun en kötü biçimleriyle karşı karşıya kaldığı bir ülke. Afganistan Hükümeti, uluslararası ekonomik yaptırımlar ve yurtdışındaki dondurulmuş Afgan sermayeleri nedeniyle acil müdahale kapasitelerinin işleyişini yeniden kurmada ciddi zorluklar yaşıyor.

Uluslararası toplumu desteklerini sunmaya ve yoksullaşan Afganistan’ın acılarını hafifletmek için ihtiyaç duyulan insani yardımı sağlamaya davet ediyoruz. Küresel yerel yönetimler topluluğunu, son derece zor koşullarda hizmet vermek için mücadele eden Afgan yerel yönetimleriyle dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletler ve diğer hükümetler arası kuruluşlar, insani meselelerin uluslararası ilişkilerin herhangi bir siyasi gündeminin ve komplikasyonlarının üzerinde tutulması gerektiği için Afganistan’a yönelik yaptırımlardan feragat edilmesini ve dondurulan sermayelerin serbest bırakılmasını savunmaya davet ediyoruz.

Comments are disabled