FİLİSTİN’DE YAŞANAN SON DURUMA İLİŞKİN UCLG-MEWA BİLDİRİSİ


UCLG-MEWA üyesi yerel ve bölgesel yönetim liderleri olarak bizler, Gazze’de şiddeti giderek artan durumu görüşmek ve yaşanan bu insanlık krizine ilişkin bir bildiri yayınlamak amacıyla, Konya’daki 2023 UCLG Dünya Konseyi’nde toplanmış bulunmaktayız.

“Hamas’ın saldırıları sebepsiz yere gerçekleşmedi. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgal altında yaşamaktadır.”
António Guterres, BM Genel Sekreteri 24 Ekim 2023

2005 yılından beri İsrail’in askeri kuşatması altında yaşayan Gazze halkı için duyduğumuz endişeyi ve yanlarında olduğumuzu ifade etmek isteriz.

UCLG-MEWA olarak, neredeyse bir aya yakın bir süredir Gazze’de sivillere yönelik gerçekleşen aralıksız saldırıları şiddetle kınıyoruz. İsrail’in Gazze’deki sivillere ve sivil altyapılara, ayrım gözetmeksizin uyguladığı saldırıların acilen son bulmasını, gerekli tıbbi ve insani yardımın bir an önce bölgedeki sivil halka ulaştırılmasını talep ediyoruz. Her iki tarafta alıkonulan esirlerin karşılıklı iadesini talep ediyoruz. Gazze’nin kuzeyindeki binlerce Filistinlinin, can güvenliği ve geri dönme ihtimali bulunmaksızın zorla yerlerinden edilmelerini şiddetle kınıyoruz.

Bunun yanında, Gazze’de yaşanan kriz sonrasında olayların tırmandığı Batı Şeria’daki Filistinli sivil halka yönelik artan şiddet olaylarına acilen kulak vermemiz gerektiği kanaatindeyiz.

Yalnızca Birleşmiş Milletler kararları ve 1967 öncesi sınırlar esas alınarak, Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kabul edildiği iki devletli çözümü muhteva eden bir barış planı, bu toprakların insanları ve Orta Doğu halklarına uzun soluklu bir istikrar sağlayabilecektir.

Bildirinin orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled