FİNLANDİYA ORTA DOĞU ENSTİTÜSÜ’NDEN UCLG-MEWA’YA ZİYARET


Finlandiya Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilen Beyrut merkezli bir akademik enstitü olan Finlandiya Orta Doğu Enstitüsü (FIME) temsilcileri ve bir grup Finlandiyalı üniversite öğrencisi, 26 Ekim 2021 tarihinde, Finlandiyalı üniversite öğrencilerine yönelik Türk dış politikası ve uluslararası ilişkiler alanında düzenledikleri bir dizi çalışma ziyareti kapsamında UCLG-MEWA’yı ziyaret etti. Ziyaretçiler arasında üniversite öğrencilerinin yanı sıra Finlandiya’nın eski Ankara Büyükelçisi Maria Serenius, Finlandiya Parlamentosu eski üyesi Simon Jakob Benjamin Elo ve Finlandiya Orta Doğu Enstitüsü Direktörü Dr. Anu Leinonen de yer aldı. 

Toplantı, Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörü Bükre Türksoy’un UCLG ve UCLG-MEWA’nın tarihi üzerine yaptığı sunumla başladı. Sunumda ayrıca UCLG-MEWA’nın teşkilat yapısı, bünyesinde bulunan altı komitesinin tematik faaliyetleri ve yayınları hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Ziyaretçiler, yerel yönetimler arasındaki uluslararası ilişkiler ve kentlerin bu konudaki faaliyetleri hakkında bilgi edinme fırsatına erişti. Sunumun ardından UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, Orta Doğu ve Batı Asya bölgesindeki yerel yönetim yapıları ve yerel yönetimlerin rolleri hakkında ziyaretçiler tarafından yöneltilen soruları yanıtladı.

Toplantı, yerel yönetişim ve uluslararası ilişkiler konularında bilgilendirici oturumların düzenlenebileceği yönünde fikir paylaşımının yapılmasıyla sona erdi.

 

Comments are disabled