GÖÇ VE YERİNDEN EDİLMEYE YÖNELİK YEREL ÇÖZÜMLER ULUSLARARASI FORUMU


Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu, 26-27 Kasım’da Gaziantep’te gerçekleştirildi. Forum; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) ortaklığında gerçekleştirildi.

Etkinlik, iyi örnek paylaşımında bulunmak isteyen Türk belediyeleri ile diğer ülkelerin yerel yönetimleri için iyi bir fırsat oluşturarak, şehirlerarası işbirliklerinin oluşturulmasına katkı sağladı. Forum aynı zamanda göçmenlerin, mültecilerin ve yerel toplulukların hayat koşullarının iyileştirilmesine yönelik yerel çözümlerin  nasıl yaygınlaştırılabileceğinin ana hatlarını belirledi. Forum ayrıca sorunların saptanması, fırsatların belirlenmesi ve göç ve yerinden edilmeye yönelik yerel seviyedeki uluslararası işbirliklerinin desteklenmesini sağlıyor.

“Acil Durumdan Dayanıklılık ve Kalkınmaya” teması altında gerçekleştirilen Forum’da, göç ve zorla yerinden edilmeye yönelik iyi uygulamaları ve yerel çözümleri paylaşmak üzere 25 şehirden belediye başkanları ve çalışanları, STK liderleri ve yerel yönetim birlikleri üyelerinin de aralarında bulunduğu 250’nin üzerinde katılımcı yer aldı.

Forum, Türkiye Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye’nin mültecilere yönelik taahhütlerinin arkasında olduğunun altını çizen Sayın Fuat Oktay, “Biz her zaman mültecilerin yanında yürüdük, dünyanın da bizim yanımızda yürümesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi içerisinde oluşturulan “Göç Küresel Görev Gücü”, duyurusunun UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın kapanış konuşmasında yapılmasının ardından Uluslararası Forum’da imzaya açıldı. Oluşturulan Küresel Görev Gücü, Gaziantep Deklarasyonu çerçevesinde verilen taahhütlerin takip mekanizması olarak oluşturuldu.

Forum, belediye başkanlarının bakış açılarını ve göç ve yerinden edilme konusunda iyi uygulamaları bir arayı getiren Gaziantep Deklarasyonu’nun imzalanmasıyla tamamlandı. Aynı zamanda Küresel Mülteci Forumu’nun 17-18 Aralık 2019’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacağı duyuruldu.


Fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled