GENEL SEKRETER DUMAN, COLLINGWOOD DÜNYA ZİRVESİ’NE KATILDI


 

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman Habitat in Towns: Collingwood Dünya Zirvesi kapsamında 1 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilen “Küçük Şehirlerde Olumlu Ekonomik Kalkınmayı Gerçekleştirmek” başlıklı çevrimiçi toplantıda konuşmacı olarak yer aldı.

Birleşmiş Milletler’in 75. yıldönümü vesilesiyle gerçekleştiren zirvede konuşan Duman, COVID-19 pandemisinin en büyük sonucunun, toplumların her alandaki kırılganlığını çok acı biçimde tüm dünyaya göstermesi olduğunu söyledi. Duman ayrıca kırılganlığın çözümünün, tüm sahalarda dirençli topluluklar ve kentler geliştirebilmekten geçtiğini de sözlerine ekledi.

Sermayenin, istihdamın ve ekonomik faaliyetlerin belli bir odakta toplanmaktansa yayılmasının sürdürülebilirlik açısından hayati olduğuna değinen Duman, bu manada aracı şehirlerin çok önemli bir rolünün olduğunu da sözlerine ekledi.  Ekonomik faaliyetleri yaymanın ve aracı şehirlerden faydalanmanın ulusal ve uluslararası gündemlerde kendisine daha fazla yer edinmesi gerektiğine vurgu yapan Duman, bu doğrultuda yerel ve merkezi yönetimlerin işbirliğine dikkati çekti.

Duman ayrıca ekonominin dirençli hale getirilmesinin ekonomik faaliyete ev sahipliği yapan kentlerin dirençli hale getirilmesiyle mümkün olabileceğini ve burada aracı şehirlerin rolü üzerine küresel bir istişare geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. UCLG-MEWA olarak, UCLG Dünya Teşkilatı ve diğer bölge teşkilatları ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Town of Collingwood, UN-Habitat ve Urban Economy Forum’un ev sahipliğindeki etkinlikte bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerini noktaladı.

 

Comments are disabled