GÖNÜLLÜ YEREL VE ULUS ALTI DEĞERLENDİRME GÜNLERİ


2021 BM Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu (UN High Level Political Forum-HLPF) himayesinde UN HABITAT ve UCLG’nin organize ettiği, “Yeni Nesil VLR’lara Doğru: Yerel-Ulusal Bağlantıyı Keşfetme” başlığıyla 14 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen panelde MEWA Bölgesinden Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuşmacı olarak yer aldı.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen panelde yer alan Keskin konuşmasında özellikle,  Sultanbeyli Belediyesi tarafından UCLG-MEWA iş birliği ile hazırlanmakta olan,  MEWA Bölgesinin ilk Gönüllü Değerlendirme Raporlarından biri olma özelliğini taşıyan Sultanbeyli VLR Raporuna değindi.

Hüseyin Keskin: “Sultanbeyli VLR Raporu’nda ulusal rapor referans alınarak katılımcılığa ve kimseyi geride bırakmama ilkesine önem verilmiş, her bir alt hedef başlığında ilgili BM hedefi, Türkiye hedefi ve Sultanbeyli yerel hedefi eşleştirilmiştir” vurgusunu yaptı.

(Ekim 2021 tarihinde tam versiyonunun yayımlanması planlanan raporun özetine buradan ulaşabilirsiniz)

Keskin konuşmasında ayrıca,  VLR sürecinin etkin şekilde yürütülmesinin yerel yönetimlerin veri tutma ve veriye dayalı karar alma yöntemlerinin geliştirilmesi ile sağlanabileceğine değinerek Ar-ge birimlerinin oluşturulmasının,  uzman personelin istihdamının, güncel yazılım ve programların kullanımının; katılımcılık, şeffaflık gibi ilkelerin kurum kültürü haline getirilmesinin ve açık verilerin paylaşıldığı kent panellerinin oluşturulmasının bu alanda atılabilecek önemli adımlardan olduğunu sözlerine ekledi.

Etkinliğin kapanış kısmında yer alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise konuşmasında: “Gönüllü yerel değerlendirme Raporları (VLRs) ulusal düzeyde diyalog başlatma ve pekiştirme kapasitesine sahiptir, bununla birlikte ulusal izlemenin yerel gerçeklerle ve yerel seslerle beslenmesini sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Duman son olarak,  VLR’ların uluslararası kuruluşların kilit desteği ile yerel, bölgesel ve ulusal hükümetler arasındaki eylemlerimizin tutarlılığını güçlendirmek için muazzam bir potansiyele sahip olduklarının altını çizdi.

 

Comments are disabled