İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun UCLG-MEWA’ya Ziyareti


İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Kourosh Moghtaderi, 26 Nisan 2019 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti. UCLG-MEWA Genel Sekreteri ile bir araya gelen Kültür Ataşesi Moghtaderi’ye ilk olarak kurum tarihçesi ve işleyişi hakkında bilgi verildi.

Toplantıda UCLG-MEWA ve bölge ülkelerinden İran’daki yerel yönetimlerin kültür konusundaki ilişkileri de masaya yatırıldı. Bu kapsamda UCLG-MEWA, Tahran Belediyesi ve Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) işbirliğinde 2015 yılında  “Renkler Ortak Kültürümüz Olsun” temasıyla düzenlenen UCLG-MEWA Kültür Komitesi II. Toplantısı da görüşülen konular arasında yerini aldı. Bu tür toplantıların; bölgedeki farklılıkların birer zenginlik olduğunu vurgulamak ve bu bağlamda kültürün birleştirici bir etkisi olduğuna dikkat çekmek için önemli bir fırsat sunduğu değerlendirmesinde bulunuldu. Bunun yanı sıra, İran’da bulunan yerel yönetimlerin küresel gündemleri daha yakından takip etmeleri için katılabilecekleri platformlar, UCLG-MEWA’nın faaliyet takvimi üzerinden Kültür Ataşesi Moghtaderi ile görüşüldü.

Yapılan görüşmede öne çıkan konulardan biri de İran’ın ve İran’daki yerel yönetimlerin kültür konusundaki projeleri oldu. Yakın gelecekte İranlı kadın sanatçılar ile birlikte kültürel bir faaliyet gerçekleştireceklerini belirten Kültür Ataşesi Moghtaderi, yapılacak çalışmalarda UCLG-MEWA ile kurulacak ortaklığın önemine dikkat çekti. İstanbul ve Tahran’da hem İranlı hem de Türk kadın sanatçılarla yapılacak projenin sürdürülebilir kültür anlayışına sağlayacağı katkı da yapılan görüşmenin öne çıkan başlıklarından biriydi. Kendi yetenekleriyle, kendi işlerini üreten ve kültürün taşıyıcılığını yapan sanatçılara değer verdiklerini vurgulayan Kültür Ataşesi Kourosh Moghtaderi, UCLG-MEWA ile de benzer projelerde yer almak istediklerini belirtti.

Yapılan görüşme, UCLG-MEWA Kültür Komitesi işbirliği ile sürdürülebilir kültür üzerine bir program düzenlenmesi ve kurumlar arası yakın işbirliğinin devam ettirilmesi konusunda sağlanan fikir birliği ile sonlandırıldı.

 

Comments are disabled