İZMİR 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİNE HAZIRLANIYOR


10 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi olarak İzmir ve Barselona’dan ortak yayınla düzenlenen zirve tanıtımı, UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, UCLG Başkanı Dr. Mohamed Boudra ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmaları ile başladı. Saiz konuşmasında  “Kültür hakkı, kültürü keşfetme, oluşturma, paylaşma ve keyif alma kapasitesinin; dünyamızın ihtiyaç duyduğu tarzda bir dönüşüm için kritik öneme sahip olacağını ve kültürel bileşenin Gelecek Paktı’nın çok önemli bir parçası olacağını,” söyledi. UCLG Başkanı Boudra ise konuşmasında, özgürlüklerin korunmasında, kültürel hakların herkes için gerekli olduğunu ve bu nedenle uzun vadede şehirler ve yerel yönetim stratejileri de dahil olmak üzere her düzeyde kamu politikalarını yönlendirmeleri gerektiğini savundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tanıtım açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında  zirvenin İzmir’de yapılacak olmasından duydukları mutluluğu ifade ederek kültürü, kalkınmanın dördüncü ayağı ve küresel dayanışmanın temel bir bileşeni olarak destekleyeceklerini belirtti. Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen COVID-19’un Kültürel Etkisi söyleşisinde UNESCO Kültür Genel Müdür Yardımcısı Lourdes Arizpe, OECD Kıdemli Danışmanı Pierluigi Sacco ve Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhan Ada kent hayatında içinde kültür, yaratıcılık ve bilgi kavramlarını ele aldı.

Müzisyen Anıl Acar ve Gazeteci yazar Ece Temelkuran’ın mesajlarının ardından zeybek gösterisi ile yerel orkestra eşliğinde Rebetiko Müziği performansları sergilendi. İspanya’dan  Bilbao Belediye Başkanı Juan María Aburto, Güney Kore’den  Jeju Valisi Won Hee-ryong, Arjantin’den  Buenos Aires Kültür Bakanı Enrique Avogadro ve  Lizbon Belediyesi Kültür’den sorumlu Başkan Yardımcısı Catarina Vaz-Pinto zirve ile alakalı görüşlerini aktardı. UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü gerçekleştirdiği konuşmada, gerçekleşecek olan kültür zirvesinde, insanları bir araya getirmek için kültür ve sanatın birleştirici gücünden yararlanabileceğimizi dile getirdi. Kapanışta söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise İzmir’de gerçekleşecek 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin  kültürün sürdürülebilir kalkınma içindeki merkezi rolünü bir kez daha vurgulayacağına; turizm, çevre, sosyal içerme gibi alanlarla kültürün eş güdümünü sağlamaya yardımcı olacağına inancını vurguladı.

 

Comments are disabled