İZMİR İLÇELERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ HİZALAMA ÇALIŞMASI


 

İzmir'de bulunan ilçe belediyelerine ait  proje ve faaliyetlerin, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bağlamında değerlendirildiği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilen hizalama çalışması, 16-18 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Buca, Çiğli, Karabağlar, Karşıyaka, Menderes, Narlıdere, Seferihisar ve Selçuk ilçelerinden belediye temsilcilerinin yer aldığı çalışmada belediyeler tarafından yürütülen projeler ve faaliyetler, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile hizalandı.

Program öncesinde, Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı'nın üyeleri ve UCLG-MEWA ekibi arasında bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda, ilçelerle yürütülecek hizalama çalışmasının metodolojisi ve elde edilecek sonuçların İzmir'in uluslararası platformlardaki görünürlüğüne olan katkısı üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. İlçe belediyelerinin temsilcileri ile 17 Şubat 2020 tarihinde yapılan çalışma, küresel gündemlere ilişkin UCLG-MEWA ekibi tarafından yapılan bilgilendirmeler ile başladı. Bu kapsamda; Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin belirlenme süreci, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem, Üst Düzey Siyasi Forum (HLPF) ve Gönüllü Ulusal Değerlendirme Raporları (VNRs) katılımcılar ile paylaşılan konular arasında yer aldı. Akabinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve alt hedeflerine yönelik yapılan paylaşımlarla katılımcıların hizalama çalışması öncesinde konuya ilişkin farkındalıklarının arttırılması amaçlandı.

Öğleden sonra yapılan çalışmada belediye temsilcileri, her masada UCLG-MEWA’dan ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’ndan yer alan kolaylaştırıcıların desteği ile kendi belediyeleri tarafından yürütülen projeler ve faaliyetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Proje ve faaliyetin ilgili olduğu hedef ile yapılan hizalama çalışmasının sonuçları, ertesi gün katılımcılarla paylaşıldı. Aynı zamanda Türkiye’nin 2019 Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporu (VNRs), Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporları (VLRs) ve UCLG-MEWA tarafından yürütülen ve tamamlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi’nin özet sonuçları da katılımcılara aktarıldı.

 

İzmir’de ilçe belediyeleri ile yapılan hizalama faaliyetinin İzmir’in VLR çalışmasının önemli bir kısmını oluşturması planlanmakta. Sultanbeyli Belediyesi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi de MEWA Bölgesi’nde, VLR hazırlığında olan belediyeler arasında yer alıyor. Her iki süreç de UCLG-MEWA’nın koordinasyonunda takip edilecek ve UCLG Dünya Teşkilatı ile koordineli şekilde ilerletilecektir.

Comments are disabled