KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Kartepe Zirvesi, 26-28 Ekim 2018 tarihleri arasında “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” teması altında gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Onur Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı ve kurul üyeleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın da yer aldığı zirve; 2 açılış oturumu, 2 çalıştay, 44 panel, 12 akademik oturum ile 9 vaka değerlendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

Üç gün boyunca 30 ülkeden 360 bilim insanı, medya ve siyaset temsilcisinin katılımı ile insanlığın en önemli meselelerinden olan göç ve mültecilik konularını farklı açılardan ele alan Zirve, politika yapıcılar ve karar vericiler için farklı çözüm önerileri geliştirmeyi hedefledi.

UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz’ın oturum başkanlığında “Suriye Krizi ve Göç Yönetimi Deneyimleri” başlıklı bir oturumun da gerçekleştirildiği zirve, UCLG-MEWA üyelerinden ve paydaş kurumlarından da yoğun ilgi gördü.  UCLG-MEWA tarafından davet edilen Suriyeli STK temsilcilerinin de katılımı ile gerçekleştirilen program, farklı ülkelerden katılan vali, belediye başkanı ve akademisyenlerin bir araya geldiği bir platform oluşturdu.

Comments are disabled