KENT KONSEYLERİ VE KENT TEMSİLCİLERİ İAÜ’DE BULUŞTU


“Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi Çalıştayı” ile “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması” Birleşmiş Kentler Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA),  İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) UNESCO Kültürel Diplomasi Yönetişim Eğitim Kürsüsü, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) işbirliğiyle 14-15 Nisan 2016 tarihinde  İstanbul Aydın Üniversitesi Florya yerleşkesinde gerçekleştirildi.

 

Etkinliğin açılışı, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmalarıyla başladı.

“Kent konseylerinin aktif hale getirilmesi gerekmektedir”

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmasından sonra söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, kent konseylerinin mali açıdan çektiği sıkıntılara değinerek, “kent konseylerine belediye ve il özel idarelerinden aktarılacak kaynakların yanı sıra, diğer paydaşların da katkı sağlamasını teşvik edici düzenlemelerin yapılması büyük önem arz etmektedir” dedi. Duman ayrıca “kent konseylerinin aktif hale getirilmesi gerekmektedir” diyerek büyükşehirlerde kent konseylerinin kurulmasının önemine vurgu yaptı.

Duman’dan sonra konuşmasını yapan 61.,62.,63.Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Çevre ve Şehircilik Bakan İdris Güllüce de şehir ve medeniyet bağlamında kent konseylerini değerlendirdi. Güllüce, “Günümüzde siyasal olgunluğun gelişmesi ve demokratik anlayışın benimsenmesine büyük katkı sağlayan yerel yönetimler, kent konseyleri aracılığıyla halkın karar süreçlerine doğrudan katılımına dolayısıyla yerel demokrasiye imkan tanıyan önemli kuruluşlardır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Kongre Onursal Başkanı  Prof.Dr.Ruşen KELEŞ “Yerel Yönetim ve Katılım” başlığında açılış dersi yaptı.

 WALD ile Göç ve Kent Sorunları Tartışıldı

Etkinliğin ilk günü İstanbul Aydın Üniversitesi UNESCO Kürsüsü ve WALD ortaklığında konferanslar gerçekleştirildi. “Göç ve Mültecilerin Yerleştirilmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü” adlı ilk oturum, İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Zeynep Banu Dalaman’ın moderatörlüğünde; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.  Bu oturumun akabinde ”Belediye Başkanları ve Kent Konseyleri Kent Sorunlarını Tartışıyor” konusu ele alındı.

 

15 Nisan 2016 tarihli  “Kültürel Yönetişim ,Kent ve Göç” konulu ikinci oturum ise Prof.Dr. Hatice Deniz  Yükseker’in moderatörlüğünde; Doç. Dr. Deniz Şenol Sert’in  “Göçün Kentsel Yönetimi: Avrupa’dan Örnekler”, Yrd. Doç.Dr. Ayşem Biriz Karaçay’ın “Gitmek mi? Kalmak mı?: İstanbul’dan İnsan Kaçakçılığı ve De facto Entegrasyon Manzaraları”, Hakan Ataman’ın “Katılıma Hak Temelli Yaklaşım ve Kentte İyi Yönetişim” sunumlarıyla düzenlendi.

 

Kent Konseylerine UCLG-MEWA Özel Ödülü

“Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” konulu uluslararası kongrenin tematik çalıştay bölümü içerisinde altı kategoride kent konseylerinin katılabileceği en iyi uygulamalar yarışması yapıldı. Yarışmanın kazananlarına UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından, “UCLG-MEWA Özel Ödülü” takdim edildi.

 

Kentsel Sorunlar ve Çözümleri “Üstesinden Gel!” kategorisi Doç.Dr.Muhammed Çakmak’ın (Sosyolog) moderatörlüğünde, Gümüşhane Kent Konseyi, Bozcaada Kent Konseyi, Eskişehir Kent Konseyi, Kocaeli Kent Konseyi temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşmiştir. Birincilik ödülünü Kocaeli Kent Konseyi alırken UCLG-MEWA Özel Ödülü’nü Gümüşhane Kent Konseyi almıştır.

 

 

Yeşil Kalkınma “Doğayı Sev, Çevreni Koru!” kategorisi Ömer Sabahattin Çetin (Silivri Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü) moderatörlüğünde; Erzurum Kent Konseyi, Balıkesir Kent Konseyi, Lüleburgaz Kent Konseyi ve Silivri Kent Konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birincilik ve UCLG-MEWA Özel Ödülünü Silivri Kent Konseyi almıştır.

 

 

 Kentte Riskler ve Kriz Yönetimi “Her Olasılığa Hazır Ol!” kategorisi, İlhami Yıldırım (Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi, Kızılay İstanbul Şube Başkanı) moderatörlüğünde; Kocaeli Kent Konseyi, Yalova Kent Konseyi, Denizli Kent Konseyi, Eskişehir Kent Konseyi ve Zeytinburnu Kent Konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birincilik ödülünü Eskişehir Kent Konseyi alırken, UCLG-MEWA Özel Ödülü’nü Zeytinburnu Kent Konseyi almıştır.

 

Kentli Hakları “Kent Özgürlüktür!” kategorisinde Mehmet MERT (İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı) moderatörlüğünde; Adana Kent Konseyi, Didim Kent Konseyi, Efeler Kent Konseyi, Lüleburgaz Kent Konseyi ve Yalova Kent Konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birincilik ödülünü Lüleburgaz Kent Konseyi alırken, UCLG-MEWA Özel Ödülü’nü Efeler Kent Konseyi almıştır.

 

Dezavantajlı Grupların Kente Entegrasyonu : “Yabancılaşmaya Diren!” kategorisi Öğr.Gör.Özgenur Reyhan Kurtuldu (Bayrampaşa Belediyesi) moderatörlüğünde; Adana Kent Konseyi, Buldan Kent Konseyi, Didim Kent Konseyi, Gaziantep Kent Konseyi, Gemlik Kent Konseyi, Hatay Kent Konseyi, Karesi Kent Konseyi ve Kocaeli Kent Konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birincilik ödülünü Adana Kent Konseyi alırken, UCLG-MEWA Özel Ödülü’nü Gaziantep Kent Konseyi, Didim Kent Konseyi, Karesi Kent Konseyi ve Kocaeli Kent Konseyi almıştır.

 

Kentte İyi Yönetişim: “İyi Yönetişimi Sev ve İste!” kategorisi ise Prof.Dr.Ömer Yörük (Silivri Kent Konseyi) moderatörlüğünde; Buldan Kent Konseyi, Bursa Kent Konseyi, Eskişehir Kent Konseyi ve  Gaziantep Kent Konseyi’nden temsilciler ile gerçekleştirildi. Ayrıca Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nden Bihter Erdendoğdu, WALD’dan Çağla ALTINTAŞ ve UCLG-MEWA’dan Rabia Kocaer de bu kategoride sunum yaptılar. Birincilik ödülünü Bursa Kent Konseyi alırken, UCLG-MEWA Özel Ödülü’nü Buldan Kent Konseyi aldı.

Comments are disabled