KENTLER İÇİN ERİŞİLEBİLİR TURİZM REHBERİ ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI


21-22 Ekim 2021’de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen MEWA Erişilebilir Turizm Çalıştayı’nın çıktısı olarak Kentler için Erişilebilir Turizm Rehberi yayınlanacak.

Altı ülkeden, 100’ü aşkın yerel yönetim temsilcisi, akademisyen, uzman ve sivil toplum gönüllüsünü bir araya getiren MEWA Erişilebilir Turizm Çalıştayı’nda; kentlerin, engelli turistler için nasıl erişilebilir kılınabileceği ele alındı. Paneller, iyi uygulama örnekleri, eğitim ve yuvarlak masa oturumlarından oluşan iki günlük çalıştayla hedeflenen kentler için bir erişilebilir turizm rehberi eserinin ortaya konmasıydı.

Çalıştayda ele alınan konular ve sonuçların ışığında “MEWA – Kentler için Erişilebilir Turizm Rehberi”nin hazırlık çalışmalarına başlandı. Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zehra Altınay Gazi’nin koordinasyonunda geniş bir çalışma ekibi ve danışma kuruluyla hazırlanacak Rehberin ilk bölümü teorik bir çerçeve çizecekken ikinci bölüm ise uygulamalar üzerine olacak. Rehber’in, Mayıs ayında Konya’da gerçekleşecek UCLG-MEWA Kongresi’nde ele alınıp kabul edilmesi planlanmakta.

Comments are disabled