KENTLERİN ULUSLARARASI HARAKETLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ARAŞTIRMASI ÖDÜL TÖRENİ


UCLG-Avrasya’nın Avrasya ve MEWA Bölgesi’ndeki kentleri kapsayan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen UCLG-Kazan Kentlerin Uluslararası Hareketliliği Ödülü 28 Şubat 2020'de Fas'ın Tanca kentinde gerçekleştirilen UCLG İstişare Toplantısı kapsamında sahiplerini buldu.

MEWA Bölgesi’nden araştırmaya katılan birçok şehir arasından Diploma Ödülü almaya hak kazanan  üyelerimiz; metropol kentler alanında Türkiye’den İzmir Büyükşehir Belediyesi iken küçük ölçekli kent alanında Filistin’den Beit Jala Belediyesi oldu. Araştırmanın birincisi ise en yüksek toplam puanı alan Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Bişkek şehri oldu.  Bu kapsamda Bişkek, UCLG-Avrasya tarafından 10.000$ tutarında para ödülüne layık görüldü.

Kentlerin Uluslararası Hareketliliği Araştırması Çalışması’nın ilki 2014 yılı Ağustos ayında UCLG-Avrasya kentleri için başlatılmıştı. Bu çalışma, kentlerin uluslararası gelişmeler karşısında yerel yönetimlerin çalışmalarının analizinin yapılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında oluşturulan ankete 80 Avrasya kenti katılırken, çalışmanın kazananı Khabarovsk kenti olmuştu. Rusya’da yer alan bu kente ödülü, Çin’de 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nde takdim edilmişti.

Bu kapsamda aynı çalışmanın UCLG-MEWA üyeleri için de gerçekleştirilmesi amaçlanmış ve bu çalışmaya UCLG-MEWA’nın 14 üyesi katılmıştır. Anket çalışması yoluyla elde edilen veriler UCLG-Avrasya’nın oluşturduğu hesaplama metodolojisi ile derlenmiş ve küçük ölçekli kentler, orta ölçekli kentler, büyük kentler ve metropoller gibi kentler farklı kategorilerde değerlendirilmiştir. Bir senelik bir çalışmanın ürünü olan bu araştırmaya UCLG-MEWA üyelerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gebze Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi katılmıştır. 

Comments are disabled