Kırgız Okul Öncesi Eğitimciler İstanbul Programı Tamamlandı


Kırgız Okul Öncesi Eğitimciler İstanbul Programı Tamamlandı Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, TİKA ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği, Kırgızistan ve Türkiye’nin eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin amaçlandığı “Türkiye’deki Okul Öncesi Eğitim Sistemini İnceleme Programı” 19-28 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Roza Otunbaeva Vakfının yürüttüğü kırsal alanda eğitimin güçlendirilmesi projesi kapsamında planlanan Programa, Kırgızistan’ın çeşitli şehir ve bölgelerinden Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının yöneticilerinden oluşan 17 kişilik bir heyet katıldı. Bu çerçevede heyette, Asylbek Zhoodonbekov, Seidakmat Satiev, Janymgul Beishenbaeva, Taalaikul Sadybakasova, Nazgul Aitalieva, Natalia Okuneva, Jenishkul Sharsheeva, Gülsün Chynybaeva, Dinarakhan Sultankulova, Kımbat Baimatova, Junus İsmailov, Janış Zhanuzakov, Saule Meirmanova, Kanımjan Omurova, Sairagul Ataeva, Guljamal Madamilova, Guliza Osmonalieva, Zakırbek Duşenbekuulu ve Nurbek Serkebaev yer aldı. Heyet ilk ziyaretini 19 Kasım 2015 Perşembe günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne yaptı. Birlik ve çalışmaları hakkında bilgi alan heyet, sonraki günlerde yoğun bir program takip etti.

Heyet 20 Kasım 2015 Cuma günü İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ı makamında ziyaret etti. Yıldız’dan İstanbul’da gerçekleştirilen eğitim çalışmaları hakkında bilgi alan heyet, görüşme sonrasında iki anaokulunu da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Katılımcılar, aynı günün akşamı Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen “Doğumunun 100. Yılında Kırgız Milli Şairi Alıkul Osmonov’u Anma Programı”na da katıldı.

Eğitimciler, programın izleyen günlerinde her gün bir devlet ve bir özel olmak üzere ikişer okulda gözlem ve incelemelerde bulundu, ilgililerden bilgi aldı. Program kapsamında ayrıca Miniatürk, Osmanlı Arşivleri, İBB Tanıtım Çadırı, Fetih 1453 Panorama Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı gibi yerlerin de dahil olduğu İstanbul turu da gerçekleştirildi.

27 Kasım 2015 Cuma günü, TDBB Merkezi’nde, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Renat Tüleberdiev’in de katılımıyla yapılan Kapanış Töreni ile Katılım Sertifikalarını alan eğitimciler, 28 Kasım 2015 Cumartesi günü ülkelerine uğurlandılar.

 

Comments are disabled