Kültürün Nabzı İstanbul’da tutuldu


UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı ve Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi 27 Kasım 2017 tarihinde UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN’in  “Orta Doğu ve Kültür” temalı söyleşisi ile kültürün dünya üzerindeki önemi, MEWA Bölgesindeki kültürel eğilimler ve kültürel mirasın korunması ile ilgili çok paydaşlı sorumluluk alanları değerlendirildi.

Orta Doğu ve Kültür Söyleşisi’nin hemen ardından gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kültür Komitesi 3. Toplantısı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN’ın açılış konuşması ile başladı. DUMAN konuşmasında;  Kültürün, kültürel mirastan kültürel ve yaratıcı endüstrilere ve kültürel turizme kadar uzanan çeşitlilikleri ile sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları için hem birleştirici hem de tamamlayıcı bir unsur olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasının hemen ardından UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2016-2017 Faaliyet Raporu UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı adına İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN tarafından sunuldu.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi 2017-2018 Taslak Faaliyet Programı ise UCLG-MEWA Kültür Komitesi Eş Başkanı, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER tarafından üyelere sunulmuş, üyelerin görüşleri alınmış ve 2017-2018 Faaliyet Programı oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üye olmak isteyen Acıgöl Belediyesi (Türkiye), Bakhoun Belediyesi (Lübnan), Beit El Faqs Belediyesi (Lübnan), Bikaasefrine Belediyesi (Lübnan), Btormaz Belediyesi (Lübnan), Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan), Mrah El Sfireh Belediyesi (Lübnan), Ordu Büyükşehir Belediyesi (Türkiye), Uçhisar Belediyesi (Türkiye), Urla Belediyesi (Türkiye), Ürgüp Belediyesi (Türkiye), Zahleh Belediyeler Birliği (Lübnan)’nin UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne üyeliği oy birliği ile kabul edilmiştir. Böylece UCLG-MEWA Kültür Komitesi üye sayısı 29’a yükselmiştir.

Toplantıda komite yönetiminin güçlendirilmesiyle ilgili olarak; UCLG-MEWA Kültür Komitesi faaliyetlerinin ilk elden takibinin yapılması, üyeler arası işbirliğinin ve iletişimin sürdürülmesi adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde bir sekretarya oluşturulduğu bildirilmiştir.

UCLG-MEWA Kültür Komitesi üyeliğine oy birliği ile kabul edilen Ordu Büyükşehir Belediyesi, IV. Kültür Komitesi Toplantısı’na ev sahipliği yapmak istediğini beyan etmiş; teklif oy birliği ile kabul edilmiştir. Buna göre, bir sonraki toplantı 2018 yılının Eylül ayında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ordu ilinde gerçekleştirilecektir.

 

Comments are disabled