Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 3. Genel Kurulu


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı’nın (GDCO) 3. Genel Kurulu başladı.

Sheraton Otel’de yapılan ve aralarında Budapeşte, Bişkek, Dakka, Kiev, Sofya ve Lefkoşa belediyelerinin de bulunduğu 20’den fazla üye ülkenin belediye başkan ve temsilcisinin ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN’N katıldığı Genel Kurul, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açış konuşmasıyla başladı.

Genel kurulda konuşan Melih Gökçek, yeni fikirlerin ortaya çıkması için yoğun bir çalışma içinde olunacağını belirtti.

İnsanoğlunun ilk çağlardan itibaren hayata dair hep daha güzeli, daha iyiyi, daha kullanışlı olanı bulmak için çaba gösterdiğini ve bunun sonucunda da dünyanın her coğrafyasında farklı büyük medeniyetlerin ortaya çıktığını anlattı. Gökçek, 20 ve 21. yüzyıldaki iletişim imkanlarıyla gelişim ve dönüşümün hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

– “Tasarım, kültür ve turizm” teması

Bu yılki toplantının temasının “Tasarım, kültür ve turizm” olduğunun altını çizen Gökçek, oturumlarda tasarım, kültür ve turizmin birbirlerine etkilerini tartışacaklarını dile getirdi.

Gökçek, yeni mekânlar tasarlarken, şehirlerin kimliğini oluşturan kültürel mirasa, tarihi yapılara ve değerlere sahip çıkılmasının kent kimliğinin korunması açısından son derece büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman da yaşam standardını artırmayı amaçlayan Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı’nın, kentlerin geleceğinin tasarlanmasında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Teşkilatının iki dönemdir başkanlığını yapan Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Duman, “Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı, Sayın Gökçek’in 26 yıllık yerel yönetim deneyimi ve desteği sayesinde kuruluşundan bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen gelişmesini sağlamış ve dünyadaki tanınırlığını artırmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Genel Kurul’a Budapeşte, Bişkek, Dakka, Kiev, Sofya ve Lefkoşa belediyelerinin de bulunduğu 20’den fazla üye ülkenin belediye başkanı ve temsilcisi katıldı.

 

 

Comments are disabled