KRİZLE MÜCADELE EDEN ŞEHİRLERDE İNSANİ EYLEMLERİN GELİŞTİRİLMESİ ÇALIŞTAYI


 

Krizle Mücadele Eden Şehirlerde İnsani Eylemlerin Geliştirilmesi Çalıştayı

UCLG-MEWA, WALD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığında krizle mücadele eden şehirlerde insani eylemlerin nasıl geliştirileceği tartışıldı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) kurucuları arasında yer aldığı, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ve ev sahipliğinde düzenlenen, “Krizle Mücadele Eden Şehirlerde İnsani Eylemlerin Geliştirilmesi Çalıştayı” 18 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Ulusal ve Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Büyükelçiler ve yerel yönetim temsilcilerinin yoğun ilgi göstererek katıldıkları çalıştay, UCLG-MEWA Genel Sekreteri ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda UCLG-MEWA Başkanı Fatma Şahin’in açılış konuşmaları ile başladı.

Duman konuşmasında; “Bugün bizler, şehirlerimizde yönetişim kavramını kullanıyoruz. Buradan sadece halkın yönetime dahil edilmesinden bahsetmiyorum. Aynı zamanda çok aktörlü bir yönetim tarzından bahsediyorum. Bunun yanında göz ardı edilmemesi gereken küresel ortaklıklardan bahsediyorum. Nedir çok aktörlü yönetim? Başta yerel otorite olmak üzere halk, sivil toplum kuruluşları, ulusal ve uluslararası teşkilatlardan oluşan büyük bir ağ ile yönetimin şekillendirilmesidir. Bugün şehirlerimizde yaşanan en büyük insani kriz; göçtür. Bu aslında sanayileşme ile başlayan bir olgudur. Bilindiği üzere, 2011 yılında Suriye’de yaşanan gerginlik büyüdü ve milyonlarca insan bu gerginlik neticesinde evlerini terketmek zorunda kaldı. Göç eden insanlar haliyle komşu ülkelere sığındılar. Şu an Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kilis bu olaylardan etkilenip, insani krizle karşı karşıya kalan şehirlerimizdir. Ben burada yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarıyla biraz daha aktif çalışmaları gerektiğine vurgu yapmak istiyorum. İnsani krizlerle mücadelede en önemli nokta ortak çalışma bilincinin oluşturulmasıdır. Biz WALD olarak, gerçekleştirdiğimiz toplantılarla bu ortaklıkların kurulmasına teşvik ediyoruz. Öyle zannediyorum ki; bu çalıştay da bize şehirlerde insani kriz yönetiminde, nasıl ve kimlerle çalışmamız gerektiği hususunda bir yol gösterecektir” ifadelerine yer verdi.

“Coğrafya Kaderdir”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Fatma ŞAHİN de yaptığı konuşmasında, ” Son 5 yıldan beri yaşadığımız; komşularımızın yaşadığı bu drama, bu iç savaşa çocukların o gözündeki gözyaşına, annelerimizin çocuklarını kaybetmesine, çocukların annesiz, babasız kalmasına dayanmak mümkün değil. Biz hiç bir zaman ‘hesabi’ bir şekilde olaylara bakmadık. Hep haspi ve insani olarak olaylara bakıp, tarihten aldığımız ilhamla inancımızın, medeniyetimizin bize verdiği mesajı yerine getirdik. ’Veren el alan elden üstündür, komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışıyla komşularımıza, darda kalmışa, yetime, yaşlıya kapımızı, soframızı, gönlümüzü açtık” dedi.

Türkiye’nin özellikle bölgenin yükünün ağır olduğunu ifade eden Şahin,  bu süreçte yerel yöneticilere çok iş düştüğünü belirtti. Göçün bu coğrafyanın en önemli kaderi olduğunu anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:“İbn-i Haldun’un çok güzel bir sözü var; ‘coğrafya kaderdir’ diyor. Özellikle Ortadoğu’ya baktımız zaman yer altı ve yer üstü zenginlikleri bütün küresel güçlerin çok farklı hesaplarına dönüşmüş ve bu gölge altında insanlar yaşatılmaya çalışılmıştır. İşte biz bugün bu duruşumuşla ‘savaşa hayır’ diyoruz. Kimsenin gözünün yaşı aksın istemiyoruz. Göç şu anda bölgemizde ve şehrimizde birebir derinden hissediliyor. Bu dönemde; hem bölge hem de ülke olarak bu sınavdan geçmek için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Bu noktada yerel tecrübe elbette ki çok önemlidir”.

STK’lar Arasındaki Diyaloğu Geliştirecek Platform Oluşturulacak

Sivil Toplum Kuruluşları ile yerel ve merkezi yönetim temsilcilerinin bir araya geldiği çalıştayda; öncelikli olarak kriz dönemlerinde etkin rol üstlenen STK’ların, yerel yönetimlerle, diğer kurum ve kuruluşlarla, aralarındaki diyaloğu geliştirmelerinin önemine vurgu yapıldı. Böylelikle; birçok alanda başarılı proje ve çalışmalar gerçekleştiren STK’ların, hem toplumsal duyarlılık oluşturulması noktasında hem de krizin insani yardım boyutu ile ilgili yaptıkları çalışmalar noktasında daha ses getirici ve başarılı olacakları ifade edilerek, bundan sonra yapılacak tüm çalışmalarda birlikte hareket etme kararı alındı.

 

Ulusal ve uluslararası 40 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ile merkezi ve yerel yönetim temsilcilerinin bir araya geldiği çalıştayın sonunda; UCLG-MEWA, WALD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde STK’lar arasındaki diyaloğun geliştirilmesini sağlayacak bir platform oluşturulması kararlaştırıldı. 

 

 

 

 

 

Comments are disabled