Lübnanlı Belediyeler ile Maltepe Belediyesi Arasında Kardeşlik Anlaşması


Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş-Başkanı Muhammed Saadieh’nin de aralarında bulunduğu; Mrah Sreij Belediye Başkanı Abdulfattah Allam, Bakhoun Belediye Başkanı Ziad Jamal ve Bikaasefrine Belediye Başkanı Ali Sabra’dan oluşan Lübnanlı belediye başkanları heyeti 24 Ocak 2017 tarihinde Maltepe Belediye Başkanı  Ali Kılıç ile görüştü. Görüşme sırasında ekibe; UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen ile UCLG-MEWA Tanıtım ve Halkla İlişkiler Departmanı’ndan Rüya Kebapçıoğlu eşlik etti.

Yapılan görüşme öncesinde Reina’da gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden üç Lübnanlı vatandaş da dahil olmak üzere tüm hayatını kaybedenler için olay yerinde anma töreni gerçekleştirildi. Anma töreni sırasında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Acılar kardeş iki ülke halklarını daha da yakınlaştıracak ve teröre en büyük darbeyi vuracaktır” derken, UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Muhammed SAADIEH ise üzüntülerini belirterek, teröre karşı tüm toplumların işbirliği yapması gerektiğini ve bu tür olayların iki ülke arasındaki dostluğu bozamayacağını dile getirdi.

Anlaşma,  Dayanışma ve Kardeşliğin Göstergesi

Anma töreninden sonra, Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş-Başkanı Muhammed Saadieh önderliğindeki Lübnanlı Belediye Başkanları ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Ortaköy’de Kardeşlik Anlaşmasına imza attılar. İmza töreni esnasında konuşan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş-Başkanı Saadieh, Reina’daki terör saldırısından sonra anlaşmanın burada yapılmasının oldukça anlamlı olduğunu ifade ederek, kardeşlik anlaşmasının aynı zamanda dayanışma ve kardeşliğin daimi bir göstergesini olduğunu belirtti. Saadieh, “Bu anlaşmadaki imzalar, kâğıt üzerine mürekkep lekesiyle atılan imzalar değil; çocuklarımızın, gençlerimizin ve halklarımızın birlikteliği ve geleceğidir” diyerek anlaşmasının önemine dikkat çekti.  

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise Terörün asıl amacının toplumsal huzuru bozmak olduğunu söyleyerek yapılan bu ortak mutabakat ile bu tür olaylara karşı daha güçlü olacaklarının altını çizdi. Kılıç, “Burada bulunan dört belediye başkanımıza; kutuplaşmaları elinin tersiyle itip, dostluk ellerini bizlere uzattıkları için teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Comments are disabled