ÜLGÜR GÖKHAN: PANDEMİ, YEREL YÖNETİMLERİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 12 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs İle Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü Ve Normalleşme” başlıklı yerel yönetim söyleşilerinde, Çanakkale Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Konsey Üyesi Ülgür Gökhan’ı konuk etti.

Çanakkale Belediyesi’nin COVID-19 ile mücadele sürecinde gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek sözlerine başlayan Başkan Gökhan, Çanakkale halkını ve belediye çalışanlarını virüsten korumak adına tedbirler aldıklarını ifade etti. Yaz döneminin gelmesiyle plajlarda mevzuatlara uygun bir şekilde önlemlerin alındığını belirten Başkan Gökhan ayrıca, Çanakkale’nin tarihi özellikleri bakımından da önemli bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

Çanakkale Belediye Başkanı’nın bir diğer gündem maddesi de kentsel tarımdı.  Kentsel tarım alanlarının önemine değinen Gökhan, bu sene Çanakkale merkezdeki 104 dönüm tarlada karakılçık buğdayı ve domates gibi ürünleri yerel tohumlardan yetiştirdiklerini söyledi.

Çanakkale Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’ne (ÇABİS) de değinen Başkan Gökhan, 2016 Ağustos’tan bu yana 16.500 üyeye ulaştıklarını ayrıca  85.000 civarı kiralama yaptıklarını ve pandemi sürecinde ÇABİS’e olan ilginin arttığını belirtti. Başkan Gökhan, sözlerine ek olarak yakın bir zaman diliminde “elektrikli scooterları” da sisteme dahil etmeyi düşündüklerini ifade etti.

Konuşmasında kent konseylerine de değinen Başkan Gökhan, Türkiye’de Kent Konseyleri ile ilgili yasadan önce Çanakkale’de kent konseyini kurduklarını ve bu manada katılımcılığa önem verdiklerini söyledi. UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve deneyim paylaşımı adına önemli bir kurum olduğuna değinen Gökhan çalışmaların bu yönde devam etmesi gerektiğini ve pandemi sürecinin yerel yönetimlerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Yayının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled