MAHMUT ÖZÇINAR: KKTC’DE ZAMANINDA ALINAN TEDBİRLER VAKA SAYISINI SIFIRLADI


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında 26 Haziran tarihinde gerçekleştirilen canlı yayına Güzelyurt Belediye Başkanı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı ve aynı zamanda UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Üyesi Mahmut Özçınar konuk oldu.

Koronavirüs İle Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı söyleşi serisinde, özellikle salgının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) etkilerine değinerek konuşmasına başlayan Özçınar, ilk vakanın tespitiyle beraber hem yerel yönetimlerin hem de merkezi hükümetin zamanında ve müştereken aldığı tedbirler sayesinde salgının kontrol altına aldığını ve uzun zamandır KKTC’de vaka sayısının sıfır olduğunu söyledi.

Sadece salgına odaklanıp ekonomiyi yok saymanın mümkün olmayacağını ifade eden Özçınar, ekonomik tedbirlerin geliştirilerek mücadelenin kontrollü ve düzenli bir şekilde yeni bir yapıya dönüşmesinin önemini vurguladı.

1 Temmuz itibariyle adaya Türkiye üzerinden hava yolu ile gelişlerin başlayacağını belirten Özçınar karşılıklı PCR testi ve gerekli kontrollerin sağlanması ile girişlerin yapılacağını belirti.

Konuşmasında yönetimler ile alakalı yasal düzenlemeler konusuna da değinen Özçınar,  “Yapılması gereken ülkenin her noktasının aynı gelişim trendi içerisinde olmasıdır. Ayrıca yatırımları da her noktaya ulaşabilecek boyutta düşünebilmemiz gerekir. Bunları düşünemezsek kendi iç göçümüz oluşur ve kaynaklarımızı da sürdürülebilir bir hale getirmemiş oluruz. Bunun için öncelikle belediyelerin ölçek sorununu, kurumsallaşma sorununu, gelir kaynakları sorununu coğrafi yapımızı da ele alarak sürdürülebilir bir belediyeciliği elde edebilme adına reform sürecine girmemiz gerekir” dedi.

Özçınar, turizm hareketini bölgede ve ülkede yaşatabilmek ve bunu ekonomiye yansıtabilmek adına mutlak suretle tedbirler alarak sürecin yürütmesi ve bunun sağlık sektöründeki tedbirlerle güvence altına alınarak ilerlenmesi gerektiğini söyledi.

İmar yasalarının oluşumu noktasında yerelin daha yetkili olması gerektiğini ifade eden Özçınar, ayrıca şehirleşmenin, alt yapı sorununu çözmeden yayılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Comments are disabled