MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI


Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

Forum, Yeni Kentsel Gündem'de cinsiyet eşitliği konusunun görüşüldüğü Kadın Asamblesi ile başladı. Asamble’nin tanıtım oturumunda konuşan Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, kadınların kentsel alana katılımlarının mümkün kılınmadığı toplumlarda ulusal kalkınmanın da mümkün olamayacağını vurguladı.

UCLG-MEWA’yı temsilen Genel Sekreter Mehmet Duman ve Proje Sorumlusu Barış Timur’un katıldığı etkinlikte, Genel Sekreter Duman, Dünya Yerel ve Bölgesel Yönetimler Asamblesi’nde, Forum'un başlıca referans kaynaklarından biri olan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Bildirisi'ni okudu.

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu kapsamında 10 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantıda ise Genel Sekreter Duman, Aracı Şehirler Dünya Forumu’na hazırlık çalışmaları kapsamında Yeni Kentsel Gündem temalı bir konuşma gerçekleştirdi.

6 gün sürecek olan Forum’un sonunda, Yeni Kentsel Gündem'in uygulanmasına yönelik ilk rapor oluşturulmuş olacak. 


9’uncu Dünya Kentsel Forumu Bildirisi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Dünya Asamblesi Kuala Lumpur, 8 Şubat 2018Comments are disabled