MARUF VE DÜNYA BÜYÜKŞEHİRLER GÜNÜ & MEGAKENTLER ZİRVESİ İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ


Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) “Dayanıklılık ve Ötesi” ana temasıyla düzenlediği Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu & MARUF23) 4 Ekim’de İstanbul Kongre Merkezi’nde,  MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın gerçekleştirdiği açılış konuşması ile başladı ve 7 Ekim tarihinde Dünya Şehirler Günü (World Metropolitan City) etkinliği ile sona erdi.

UCLG-MEWA, düzenlenen MARUF23 etkinliklerinde aktif bir katılım gösterdi. Bu etkinlikler arasında yer alan “Ağ Kurma: Yerel Yönetimler ve Uluslararası Kent Ağları Buluşması” 5 Ekim’de gerçekleştirildi. UCLG-MEWA’nın da yer aldığı katılımcılar arasında Avrupa Yerel Demokrasi Birliği (ALDA), Avrupa Irkçılık Karşıtı Kentler Ağı (ECCAR), UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, GCoM, C40, Metropolis, Eurocities, Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyi (ICLEI) Avrupa gibi uluslararası kurum ve kuruluşlar networking etkinliği için bir araya geldi.

“Ağ Kurma: Yerel Yönetimler ve Uluslararası Kent Ağları Buluşması” etkinliğinde UCLG-MEWA’yı temsilen Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Osman Çorumlu; Teşkilatın faaliyet alanlarını, stratejisini ve vizyonunu paylaştı. Ayrıca, bu yıl #DirençliMEWA kapsamında gerçekleştirilen eğitim, yayın ve etkinliklerden bahsetti.

Dünya Büyükşehirler Günü

Büyükşehirler Günü, bu yıl MARUF23 programının bir parçası olarak uluslararası katılımla 7 Ekim tarihinde kutlandı. Etkinliğin açılışında Metropolis Başkanı ve Bogota Belediye Başkanı Claudia López Hernández, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ve Metropolis Genel Sekreteri Jordi Vaquer konuşma gerçekleştirdi.

Akabinde, “Küresel Perspektifler” oturumunda Claudia López Hernández, Dhaka North Belediyesi Başkan Danışmanı Taufiq Zahidur Rahman ve São Paulo  Belediyesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ana Cristina Wanzeler’in yanı sıra MEWA Bölgesi’nden Gazze Belediye Başkanı Dr. Yahya Sarraj ve Ramallah Belediye Başkanı Issa Kassis konuşmacı olarak yer aldı.

Issa Kasis, “Ramallah’ın sürdürülebilirliği ve direnci; dünya ile uyumludur, gençlerimiz işgalin zorluklarına uyum sağlayarak doğayı dönüştürmek için çok önemli bir rol oynamaktadır.” sözleriyle Filistin özelinde dirençlilik ve sürdürülebilirlik konularını önemine değindi.

Oturumun bir diğer konuşmacılarından olan Dr. Yahya Sarraj, “Kıt kaynaklara ve Gazze Şeridi’nde karşılaştığımız zorluklara rağmen, geri kalmış bölgelerde belediye hizmetlerini sağlamak için gençlerin gönüllülüğünü ve kamu-özel ortaklığını teşvik ettik.” ifadesiyle yerel yönetim hizmetlerinin zorluklara rağmen devam ettiğini belirtti.

Megakentler Zirvesi

İlk Megakentler Zirvesi, farklı coğrafyaları ve kültürleri birbirine bağlayan İstanbul’da 8 Ekim tarihinde gerçekleştirildi. Zirve, dünyanın dört bir yanındaki megakentlerin belediye başkanlarını ve aralarında UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’in de bulunduğu çeşitli alanlarda çalışan üst düzey yetkilileri ortak sorunlara pratik çözümler bulmak amacıyla bir araya getirdi.

Zirvede hizmetlere eşit erişim, inovatif finansal çözümler gibi başlıklar konuşuldu. Yerel ve bölgesel liderler, uzmanlar, megakentlerin geleceğini; ulaşım, su, arındırma, yenilenebilir enerji, kentsel planlama, sağlık ve konut sistemleri başlıkları özelinde ele aldı.

Son olarak, São Paulo Belediyesi’nin bir sonraki Megakentler Zirvesi’ne 2024 yılında ev sahipliği yapması kararlaştırıldı.

Comments are disabled