MEVKA 2023 Yılı Teknik Destek Programı Kapsamında “İhracat Koçluğu Hizmeti” Başvuruları Başladı


Konya Ticaret Odası (KTO) Dış Ticaret Merkezi tarafından firmalara uzun zamandır sunulmakta olan İhracat Koçluğu hizmeti 2021-2022 yıllarında olduğu gibi 2023 yılında da Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmektedir.

İhracat Koçluğu MEVKA desteğinden faydalanmak isteyen firmaların,

  1. En az 10 sigortalı çalışanı bulunmalı,
  2. Daha önce kendi adına ihracat yapmamış olmalı
  3. Ürünü ile ilgili dünya ticaret hacminin en az 1 milyar USD olmalı
  4. KTO Dış Ticaret Merkezi’nden uygunluk belgesi alması gerekmektedir. 

Destek başvurusu yaparak hak kazanan firmalara KTO Dış Ticaret Merkezi tarafından 6 ay boyunca İhracat Koçluğu hizmeti verilmektedir.

İhracat Koçluğu Nedir?

Dış Ticaret Merkezi çalışanları tarafından 2020 yılında firmalarla yapılan çalışmalar ve görüşmeler neticesinde, ilimizde faaliyet gösteren ve ciddi anlamda nitelikli ürün üreten firmaların sırf ihracatı bilmediklerinden ve dış ticaret departmanlarının olmamasında ihracata yönelmedikleri tespit edilmiştir. Bu bağlamda firmalarımızın ihracat için departmanlarının oluşturulması ve bu departmanda istihdam edilecek personelin eğitimin sağlanması için bir çalışma yapılması kararlaştırılmıştır.

Verilmesi planlanan bu hizmetteki temel amaç, dış ticaret birimi olmayan veya birimini yeniden yapılandırmak isteyen firmalara nitelikli bir dış ticaret birimi oluşturmak, oluşturulan birimde istihdam edilecek personel veya personellerin eğitimlerini sağlamak ve nihai hedef olarak da firmaya ilk ihracatını yaptırarak, firmayı ihracat serüveninin içine sokmaktır. Dış ticaret merkezi bu hizmet kapsamında firmaya 1 aya yayılmış teorik ve uygulamalı eğitim hizmeti ve 3 aya yayılmış ihracat pazarlaması destekleme ve 1 adet ihracat çalışmasına destek hizmeti sunacaktır. Hizmet, firmanın Dış Ticaret Merkezi nezaretinde ilk ihracatını yapmasıyla son bulacaktır.

İhracat Koçluğu hizmeti ile ilgili hizmet içeriği, aşamalar ve eğitim başlıkları aşağıdaki gibidir.

Aşama-1: Ön İncelemeler ve Çalışmalar

Aşama-2: Eğitim

Aşama- 3: Pazar ve Müşteri Belirleme

Aşama-4: Uygulama

Aşama-5: İhracat Destekleri Danışmanlığı

 MEVKA 5. Teknik Destek Programı başvuruları 31 Ekim tarihine kadar devam edecektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Comments are disabled